جلسه تعامل فی‌مابین پلیس سایبری کشور و نمایندگان شرکت های خدمات پرداخت، چند روز گذشته با هدف «مدیریت کاهش وقوع جرایم مالی در حوزه سایبر» در سالن فجر ستاد فرماندهی ناجا برگزار شد.


به گزارش ایسکانیوز، سرهنگ کاظمی، «رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس سایبری کشور»، در این نشست با اشاره به اینکه بیشترین شگرد کلاهبرداران در حوزه جرایم مالی سوء استفاده از اعتماد شاکی و فیشینگ می باشد، به استفاده ازسیستم کارتخوان و سوء استفاده شیادان از این دستگاه سودمند و سهل انگاری و بی توجهی رایج در بین شهروندان اشاره کرد.


او ادامه داد: عدم جانمایی مناسب دستگاه های کارت خوان (POS)، به منظور کشیدن کارت و ورود رمز آن توسط صاحب کارت و دور ماندن چشم اطرافیان از رمز افراد یکی از این موارد به شمار می آید که باید توسط فروشندگان برطرف گردد.


سرهنگ کاظمی، عدم دسترسی به دستگاه‌های کارت‌خوان توسط مشتریان را یکی از موارد سوءاستفاده افراد شیاد عنوان و تصریح کرد: رایج شدن چنین سهل انگاری هایی موجب شده تا امنیت پرداخت الکترونیک از طریق دستگاه (POS) کاهش یافته و زمینه را برای انواع کلاهبرداری، سرقت و برداشت‌های غیرمجاز از مشتریان فراهم کند.


رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته در خصوص جدیدترین شگرد کلاهبرداران و سارقان در فضای مجازی گفت: در این خصوص بزهکاران از طریق نصب مدارهای مغناطیسی بر روی دستگاه های پوز اطلاعات کارت مشتریان را در حافظه جانبی مدار ذخیره کرده و سپس با استفاده از دستگاه کارت خوان اطلاعات حساب مالباختگان را دریافت و سپس با استفاده از کارت جعلی ساخته شده اقدام به برداشت وجه و خرید اینترنتی می کنند که در همین زمینه نیز فروشندگان باید دقت لازم را در زمینه نگهداری مناسب دستگاه‌های POS خود داشته باشند.


سرهنگ کاظمی، در خاتمه تخصصیص درگاه ها به افراد دارای صلاحیت، کنترل دوره ای محتوای سایت های دارنده درگاه را از عوامل کاهش کلاهبرداری و یکسان سازی آدرس درگاه ها را از عوامل کاهش فیشینگ عنوان کرد.


نمایندگان شرکت های خدمات پرداخت نیز در خاتمه این جلسه خواستار تداوم این جلسات  شدند و این امر را در کاهش وقوع جرایم مالی علی الخصوص برداشت های غیر مجاز اینترنتی از حساب افراد بسیار مثمر ثمر دانستند.

کد خبر: 16752

وب گردی

وب گردی