مصر: به هیچ ائتلافی علیه ایران نمی پیوندیم

در پی موج سازی رسانه ای در خصوص ایجاد تشکیلاتی موسوم به ناتوی عربی در منطقه، یک رسانه عربی امروز سه شنبه، نوشت: گروهی از سران سیاسی و نظامی مصر اعلام کرده اند که با هرگونه ایده مشارکت قاهره در ائتلاف نظامی علیه ایران مخالف هستند.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، سران سیاسی و نظامی مصر تاکنون بارها با مشارکت کشورشان در هر گونه ائتلاف نظامی علیه کشورهای جهان و منطقه از جمله ایران مخالفت کرده اند و اخیرا در رسانه های گروهی مصری بارها بر این موضوع تصریح و تاکید کرده اند.

اکنون تارنمای خبری " العربی الجدید " در شماره امروز (سه شنبه) خود به نقل از منابع آگاه مصری خبر داده است که یک جریان قوی موجود در داخل نیروهای مسلح مصر و موسسه امنیت ملی وابسته به دستگاه اطلاعات عمومی این کشور اخیرا مخالفت کامل خود را با ایده مشارکت مصر در هر گونه ائتلاف نظامی علیه ایران اعلام کرده است.

منابع مزبور تاکید کردند : فرماندهان بلندپایه نظامی در نشست های شکل گرفته در درون نیروهای مسلح با صراحت اعلام کردند که به طور کامل مخالف مشارکت مصر در هر گونه رویارویی نظامی مستقیم با ایران هستند. این موضوع بارها در نشست های برگزار شده در سطح موسسه امنیت ملی مصر تکرار شده است.

آنان توضیح دادند: این موضوع در درون نهادهای امنیتی و نظامی مصر پس از آن مطرح شد که موضوع تشکیل ناتو خاورمیانه ای جهت مقابله با ایران و تلاش برخی از طرف ها جهت ملحق کردن مصر به آن منتشر شد.

منابع یاد شده یکی از اهداف اصلی سفر دیروز رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی به عمان را "رساندن پیام اطمینان بخش به ایرانیان" برشمردند مبنی بر اینکه « مصر به هیچ وجه مایل نیست وارد رویارویی مستقیم با ایران شود .»

این منابع مصری مخالفت کشورشان با مشارکت در رویارویی نظامی مستقیم با ایران را تنها منحصر به عبدالفتاح السیسی ندانسته بلکه آن را « نمایانگر اندیشه و نقطه نظر موجود در درون موسسه نظامی مصر » دانستند زیرا به گفته آنان « به دلایل بسیاری نیازی به درگیری با ایران وجود ندارد از جمله اینکه ایران به هیچ وجه تا کنون با مصر دشمنی نکرده است بلکه برعکس وجود یک توافق غیرعلنی میان نهادهای تشکیل دهنده نظام حاکم عدم تجاوز مصر به کشورهای جهان را تضمین می کند.»

به اعتقاد منابع مزبور در سفر اخیر امیر قطر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی به مصر و دیدارش با السیسی احتمالا به این موضوع پرداخته شده است به ویژه با توجه به اینکه به گفته آنان "دوحه در بسیاری از مسائل بین المللی و منطقه ای بالاخص در رابطه با تهران از موضع موزونی برخوردار است."

العربی الجدید در ادامه به نقل از یک دیپلمات سابق مصری که خواست نامش فاش نشود، فاش کرد : برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با استفاده از اهرم کمک های اقتصادی خود نظام مصر را به شدت تحت فشار قرار داده اند تا آن را وادار به پیوستن به ائتلاف نظامی مزبور نمایند .

دیپلمات مزبور توضیح داد : ممکن است السیسی با کشورهای خلیج فارس در خصوص موضوع ناتو عربی همراهی کند و در کنار کشورهای خلیج فارس علیه به اصطلاح تهدیدهای فراروی آنها قرار گیرد اما از این حد فراتر نخواهد رفت و در عین حال نظام مصر همچنان به رساندن پیام های خود به ایران دال بر اینکه عملا در هیچ  یک از رویارویی های نظامی مستقیم با ایران ورود نخواهد کرد، ادامه خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد : منطقه هم اکنون در آستانه رویارویی جدیدی قرار دارد که ممکن است در لبنان شکل گیرد.

وی افزود : در هر گونه جنگ نیابتی جدید در منطقه ایران به شدت دشمنانش را هدف قرار خواهد داد و مصر به خوبی به این موضوع واقف است و بر همین اساس بیم آن دارد که از سوی ایران مورد هدف قرار گیرد زیرا اگر چنین امری روی دهد در آن صورت واکنش نشان دادن مصر کار سخت و دشواری خواهد بود و ممکن است ارتش مصر را در تنگنا و وضعیت بغرنجی  قرار دهد.

مجموعه‌ای از عوامل طی ۴۳ سال گذشته باعث تیرگی مناسبات ایران و مصر شده‌اند،چنان که برخی از این عوامل به مرور زمان از میزان اهمیت‌شان کاسته شده و مجموعه عوامل جدیدی جایگزین آنها شده اند و همین مسائل باعث ایجاد محدودیت‌ها و معذوریت‌هایی برای مصر جهت عادی سازی روابط با ایران شده است .

در سال های اخیر ایران بارها علاقه‌مندی خود را برای گسترش روابط با مصر اعلام کرده و تلاش داشته که سیگنال های مثبتی برای این کشور در راستای اجرای سیاست توسعه روابط با کشورهای منطقه ارسال کند؛ سیگنال‌های مثبتی که تاکنون به نتیجه مشخصی در زمینه گسترش روابط دیپلماتیک بین دو کشور نرسیده است و روابط دو کشور همچنان در سطح فعالیت دفتر حافظ منافع در تهران و قاهره باقی مانده است.

بر اساس تحلیل برخی از کارشناسان، مصر برای عادی سازی روابط با ایران در سطح بین‌المللی و منطقه ای با مسائل و مشکلاتی روبرو است. در عرصه بین المللی نوع تعامل مصر با آمریکا  و ارائه کمک‌های سالانه  از سوی  واشنگتن به این کشور ، در سطح منطقه‌ای نیز نوع تعاملات این کشور با اسرائیل و استفاده مصر از موقعیت سوق الجیشی برای گرفتن امتیازهایی از آمریکا و رژیم صهیونیستی به خاطر همسایگی با سرزمین های اشغالی و همچنین نوع  روابط ویژه مصر با عربستان و امارات و دریافت های کمک های مالی قابل توجه از این دوکشور ، مورد توجه است.

واقعیت این است که مصر علیرغم ادعایش جهت زعامت دنیای عرب با توجه به پیشینه تاریخی‌اش ، جمعیت قابل توجهش و همچنین داشتن ارتشی قدرتمند ، به خاطر وابستگی مالی به کشورهایی همچون آمریکا ، عربستان و امارات در برخی از پرونده های منطقه ای و بین المللی از جمله پرونده روابط با ایران و یا قطر از استقلال کامل برخوردار نیست و عموما در هنگام تصمیم‌گیری به این مولفه توجه می‌کند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

کد خبر: 1145922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =