آخرین تحولات اوکراین| اعتراف ناتو به قدرت موشکی روسیه / تلاش غرب برای پنهان کردن خستگی از درگیری با روسیه

دلیل حمایت آلمان از اوکراین از دیدگاه پوتین، تاکید مجدد کی‌یف بر عدم هرگونه مذاکره با مسکو، اعتراف ناتو به قدرت موشکی روسیه، ادعای آمادگی کی‌یف برای عضویت در اتحادیه اروپا و برنامه همکاری آتی ناتو و اوکراین، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایسکانیوز، میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین، شب گذشته بار دیگر تاکید کرد که هیچ مذاکرات صلحی بین کی‌یف و مسکو جریان ندارد و نمی تواند وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین| امکان درگیری نظامی ناتو و روسیه / قصد آمریکا برای خرید مهمات از یونان برای اوکراین

پودولیاک با اشاره به اینکه روسیه با حمله نظامی به اوکراین، گویا خواسته موقعیت سلطه خود در قاره اروپا را تضمین کند، در کانال تلگرامی خود نوشت: «به همین دلیل، نه در فوریه و مارس سال ۲۰۲۲ و نه در هیچ زمان دیگری، و به ویژه در شرایط کنونی، "مذاکرات صلح واق"» وجود نداشته، ندارد و نمی‌تواند وجود داشته باشد. نیازی به توهم برای دستیابی به صلح از راه گفتگو نیست.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز روز گذشته در پایان نشست شورای اوکراین-ناتو در بروکسل، یادآور شد که کشورهای عضو ائتلاف برای آغاز مذاکرات صلح با مسکو، کی‌یف را تحت هیچ گونه فشاری قرار نمی‌دهند. به عقیده او، ظاهراً ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه علاقه‌ای به مذاکرات در مورد اوکراین ندارد.

ضمن اینکه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل، اطمینان داد که در میان کشورهای عضو ناتو هیچ خستگی از ادامه حمایت و ارائه کمک به اوکراین وجود ندارد. وی تاکید کرد که ایالات متحده و شرکایش در ائتلاف آتلانتیک شمالی آماده ادامه حمایت از اوکراین هستند.

آنالنا باربوک، وزیر خارجه آلمان نیز به نوبه خود هشدار داد که تضعیف نگرانی جامعه جهانی در مورد درگیری نظامی در اوکراین می تواند منجر به تحولات مرگباری شود و حملات روسیه وحشیانه‌تر از قبل شود.

در عین حال، دیمیتری کوله‌با، وزیر خارجه اوکراین نیز در نشست بروکسل مدعی شد که نیروهای مسلح این کشور عملاً در حال تبدیل شدن به ارتشی برای ناتو هستند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به ششصد و چهل و پنجمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

دستور زلنسکی برای تقویت خطوط دفاعی اوکراین از ترس حمله نظامیان روسیه

آژانس خبری بلومبرگ بامداد امروز، پنجشنبه، گزارش داد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین خواستار تسریع در ساخت سازه‌های دفاعی به دلیل وضعیت وخیم در جبهه نبرد و ترس از حمله احتمالی جدید نیروهای روسی شد.

طبق این اطلاعات، زلنسکی پس از دیدار روز گذشته خود با مقامات کلیدی نظامی و امنیتی، خواستار ایجاد سریع‌تر خطوط دفاعی کلیدی با توجه به توقف عملیات ضد حمله و مقابله موثر با حملات احتمالی روسیه شد. او از مردم محلی نیز خواست تا در دفاع از کشور مشارکت کرده و برای این تلاش متعهد به پرداخت پول به آنها شد.

بلومبرگ معتقد است که چنین درخواستی از سوی زلنسکی ممکن است به ترس از گسترش درگیری‌ها به مناطق خارج از شرق و جنوب اوکراین مرتبط باشد.

لاوروف برای نخستین بار بعد از درگیری نظامی در اوکراین به اروپا سفر کرد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، بامداد امروز برای شرکت در نشست شورای وزیران خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا که روزهای ۳۰ نوامبر و ۱ دسامبر در اسکوپیه برگزار می شود، وارد مقدونیه شمالی شد.

یونان و بلغارستان به عنوان اعضای اتحادیه اروپا در فوریه سال ۲۰۲۲ حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسی بسته بودند، ولی یونان شب گذشته آسمان خود را به روی هواپیمای لاوروف باز کرد، ولی بلغارستان به دلیل حضور ماریا زاخارووا، اجازه عبور هواپیمای وزارت خارجه از حریم هوایی این کشور را نداد.

قالب دو روزه این رویداد شامل جلسات عمومی و سایر رویدادهای درون شورایی و در حاشیه آن است و برنامه سفر لاوروف شامل مذاکرات چند جانبه و دوجانبه است.

در همین رابطه و در اعتراض به شرکت لاوروف در این نشست، اوکراین و به دنبال آن کشورهای لیتوانی، لتونی و استونی اعلام کردند که نشست اسکوپیه را تحریم خواهند کرد.

روز چهارشنبه، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، گفت که وزیر خارجه روسیه در نشست شورای وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا در اسکوپیه به معنای خارج شدن مسکو از انزوای بین المللی نیست. در واکنش به این سخنان، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، ادعای منزوی بودن روسیه را یادگاری از عادات استعماری فرانسه نامید و یادآور شد که رویدادهای بین المللی اخیر نشان داده که مسکو با همه کشورهای جهان ارتباط دارد.

پوتین: برلین از کی‌یف حمایت می کند زیرا این کشور استقلال ندارد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه شب گذشته، چهارشنبه، در دیدار با شرکت کنندگان در کنگره "دانشمندان جوان" این کشور ابراز عقیده کرد که آلمان از خود حاکمیتی ندارد و به همین دلیل این کشور با تامین مالی اوکراین و سایر مواضع "متحدانش در ناتو" موافقت کرده است.

پوتین یادآور شد که آلمان با بستن خط لوله گازی که از طریق آن گاز مورد نیاز خود توسط روسیه و از طریق لهستان را تامین میکرد، موافقت کرد و بطور همزمان، به همراه سایر کشورهای غربی به تامین مالی اوکراین و ارسال انواع تسلیحات نظامی به کی‌یف ادامه می‌دهد. وی افزود: «آلمانی‌ها همه اینها را می بلعند، چون حاکمیت و استقلال ندارند. و برخی از رهبران سیاسی آلمان ظاهراً آموزش حرفه‌ای کافی برای اتخاذ تصمیمات بر اساس منافع ملی کشور خود را ندارند. آنها مشهور هستند و تمام دنیا به آنها می خندند.»

به گفته پوتین، غرب به دست خود دسترسی آسان به منابع انرژی ارزان قیمت روسیه را مسدود کرده است. با این گونه اقدامات کشورهایی که روابط خود را با مسکو قطع کرده اند، به اقتصاد خود آسیب می‌رسانند.

رئیس جمهور روسیه همچنین یادآور شد که شبه تاریخ‌دانانی دهه‌هاست که مردم اوکراین را شستشوی مغزی می‌دهند و بسیار مهم است که بر اساس تحقیقات واقع بینانه و جدی، مردم تصور روشنی از اینکه چه کسانی هستند و از کجا آمده‌اند، داشته باشند.

اذعان استولتنبرگ به ذخایر قابل توجه موشک‌های ارتش روسیه

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو شب گذشته، چهارشنبه، در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل پس از نشست شورای اوکراین-ناتو در سطح وزرای خارجه، اعلام کرد که روسیه پیش از رسیدن زمستان انبارهای قابل توجهی از انواع موشک‌ها را جمع آوری کرده است. به گفته وی، اوکراین و ناتو باید خود را برای نبردهای طولانی و دشوار "برای عقب راندن روس ها" آماده کنند.

روز گذشته نیز استولتنبرگ به "وضعیت دشوار" نیروهای مسلح اوکراینی در میدان نبرد با روسیه و تلفات و خسارات سنگین آنها، علیرغم تداوم تامین تسلیحات و سایر حمایت‌های ائتلاف، اعتراف کرد.

بی فایده بودن تحویل اف-۱۶ برای تغییر وضعیت میدان نبرد در اوکراین

دبیرکل ناتو در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین یادآور شد که تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ به کی‌یف تغییر اساسی در وضعیت میدان نبرد نخواهد داشت.

ینس استولتنبرگ پس از آن تاکید کرد: «ولی تامین F-۱۶ به ما اجازه می‌دهد تا به ارتش روسیه خساراتی وارد کنیم، اما این جنگنده یک «گلوله نقره‌ای» نیست که به خودی خود همه مشکلات را حل کند و اجازه دهد تا وضعیت در میدان نبرد را بطور اساسی تغییر دهیم.»

وی در مورد زمان تحویل این هواپیماها به اوکراین پاسخی نداد و تأکید کرد که "هواپیما وجود دارد" اما همه چیز به زمان آموزش خلبانان اوکراینی بستگی دارد.

دبیرکل ناتو: هیچ فشاری بر کی‌یف در مورد مذاکره با مسکو وجود ندارد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز گذشته در مصاحبه با شبکه بی.بی.سی اعلام کرد که کشورهای عضو اتئتلاف برای آغاز مذاکرات صلح با مسکو، کی‌یف را هیچ گونه فشاری قرار نمی‌دهند. وقتی از او پرسیده شد که آیا هیچ یک از اعضای ناتو به کی‌یف برای آغاز مذاکرات فشار می آورد، او پاسخ منفی داد و این مسئله را رد کرد.

استولتنبرگ گفت: «خیر. پیام این است که ما باید به اوکراین کمک نظامی کنیم، زیرا این مسیر رسیدن به صلح است. ما می دانیم که هر چه اوکراین در میدان نبرد قوی‌تر باشد، بر سر میز مذاکره هم قدرتمندتر خواهد بود و هدف این است.»

علاوه بر این، او معتقد است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ظاهراً علاقه‌ای به مذاکرات در مورد اوکراین ندارد.

دوره آموزشی جدید خدمه ناوگان دریایی روسیه برای مبارزه با پهپادهای دریایی

یک مقام آگاه در وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که برنامه آموزشی رزمی خدمه کشتی‌های سطحی ناوگان دریایی روسیه شامل یک دوره آموزشی جدید - دفع حمله توسط قایق های بدون سرنشین است. به گفته وی، تمرینات رزمی جدید پیش از این در تمامی ناوگان ها آزمایش شده است تا اطمینان یافته شود که آنها بعد از شناسایی بصری و الکترونیکی این قایق‌های بدون سرنشین، با وسایل جنگ الکترونیک یا با آتش توپخانه یا مسلسل‌های سنگین در فاصله ایمن می توانند آنها را از بین ببرند.

کارشناسان وزارت دفاع اهمیت آموزش خدمه برای مبارزه با پهپادهای دریایی را در شرایطی که نیروهای مسلح اوکراین بر حملات به کشتی‌های نیروی دریایی روسیه با استفاده از قایق‌های بدون سرنشین تکیه کرده‌اند، مهم می دانند.

وزیر خارجه آلمان کاهش علاقه به درگیری در اوکراین را مرگبار خواند

آنالنا باربوک، وزیر امور خارجه آلمان شب گذشته یادآور شد که نگرانی جامعه جهانی در مورد درگیری مسلحانه در اوکراین به سرعت در حال ضعیف شدن است و این وضعیت می تواند منجر به تحولات مرگباری شود.

وزیر خارجه آلمان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: ناپدید شدن اوکراین از اذهان عمومی بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به آن شود که حملات روسیه وحشیانه‌تر از قبل شود.

در عین حال، باربوک تاکید کرد، اوکراین مسیری را در جهت عضویت در ائتلاف آتلانتیک شمالی و اتحادیه اروپا انتخاب کرده و "انتخاب خود را به نفع صلح، آزادی و امنیت انجام داده است." به عقیده او، مطمئناً آینده اوکراین در اتحادیه اروپا و ناتو است.

وزیر خارجه همچنین گزارش داد که آلمان مبلغ اضافی ۱۱.۵ میلیون یورویی را به صندوق مشترک اوکراین-ناتو اختصاص داده است.

بلینکن هیچ نشانی از خستگی در میان کشورهای ناتو در مورد حمایت از اوکراین مشاهده نمی‌کند

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل ابراز عقیده کرد که در میان کشورهای عضو ناتو هیچ خستگی از حمایت و ارائه کمک به اوکراین وجود ندارد. "بلینکن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: من هیچ نشانه‌ای از خستگی یا تمایل به عقب نشینی در این راه را متوجه نشدم."

وی تاکید کرد که ایالات متحده و شرکای آن در ائتلاف آتلانتیک شمالی آماده ادامه حمایت از اوکراین هستند. وزیر خارجه آمریکا افزود: «برخی چنین سوال را مطرح کرده‌اند که آیا آمریکا و شرکای ناتو باید به حمایت از اوکراین ادامه دهند یا خیر. اما پاسخ امروز در نشست ناتو روشن و تزلزل ناپذیر است: ما باید و از اوکراین حمایت خواهیم کرد.»

او همچنین موضوع پیوستن اوکراین به این ائتلاف را نیز مطرح کرد و یادآور شد که این کشور زمانی به ناتو ملحق خواهد شد که همه کشورهای این پیمان با این امر موافقت کنند و همه شرایط آن محقق شده باشد.

کوله‌با نیروهای مسلح اوکراین را عملاً ارتش ناتو نامید

دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی به همراه ینس استولتنبرگ، دبیرکل اتحاد در بروکسل، جایی که نشست شورای اوکراین-ناتو در آن برگزار شد، ابراز عقیده کرد که نیروهای مسلح اوکراین عملاً در حال تبدیل شدن به ارتش ناتو هستند.

وی گفت: ما در حال افزایش قابلیت همکاری‌های نظامی خود با ناتو هستیم. ما تا حد زیادی با در نظر گرفتن توانایی‌ها و اصول مدیریتی خود عملاً به ارتش ناتو تبدیل می شویم.

استولتنبرگ نیز به نوبه خود تاکید کرد که با ارائه کمک‌های نظامی، ائتلاف به اوکراین کمک می کند تا از تجهیزات ساخت شوروی سابق به سمت استانداردهای ناتو حرکت کند. به گفته وی، این امر باعث می شود که نیروهای مسلح اوکراین به طور کامل با ارتش های غربی سازگار شوند.

دبیرکل ناتو همچنین به ورود برنامه ریزی شده اوکراین به این ائتلاف اشاره کرد که به نظر او "بیش از همیشه" به این اتحاد نزدیک شده است.

وزیر خارجه لتونی روسیه را تنها تهدید خارجی برای اروپا نامید

کریشیانیس کارینش، وزیر امور خارجه جمهوری لتونی مدعی شد که روسیه تنها تهدید خارجی برای اروپا است. کارینش گفت که او به همراه همتایان استونیایی و لیتوانیایی خود تصمیم گرفتند در نشست شورای وزیران خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) که قرار است در اسکوپیه برگزار شود و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در آن حضور دارد، شرکت نکنند.

وی در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) نوشت: سازمان امنیت و همکاری اروپا برای تضمین همکاری و امنیت در اروپا ایجاد شده، در حالی که امروزه تنها تهدید خارجی برای اروپا از طرف روسیه است.

یک روز قبل از آن شخص شد که وزیر خارجه اوکراین نیز در اعتراض به شرکت وزیر خارجه روسیه در این نشست، نشست اسکوپیه را تحریم کرده است.

ناتو و اوکراین یک برنامه همکاری برای سال ۲۰۲۴ امضا کردند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد که ناتو و اوکراین یک برنامه همکاری برای سال ۲۰۲۴ امضا کرده اند که شامل مسائل امنیت انرژی و آموزش نیروهای مسلح اوکراین است.

وی شب گذشته، چهارشنب، در پایان نشست شورای اوکراین و ناتو در سطح وزرای خارجه به خبرنگاران گفت: ما یک برنامه همکاری گسترده برای سال ۲۰۲۴ امضا کرده‌ایم که شامل تعامل در مورد امنیت انرژی و افزایش سازگاری نیروهای اوکراین و ناتو است.

استولتنبرگ همچنین یادآور شد که طرفین درباره اقداماتی که اوکراین باید برای نزدیک شدن به ناتو اتخاذ کند، گفتگو کردند که این اقدامات شامل اصلاح سیستم تدارکات دفاعی و اصلاح سرویس های اطلاعاتی است.

پیش از این، مشخص شد که در حال حاضر همان اختلافاتی در مورد ادامه کمک نظامی به اوکراین همچنان بین کشورهای عضو ائتلاف آتلانتیک شمالی وجود دارد که در اجلاس ماه جولای وجود داشت.

مجارستان: عضویت اوکراین در ناتو به منزله آغاز جنگ جهانی سوم است

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه مجارستان تاکید کرد که اوکراین در حال حاضر نمی تواند عضو ائتلاف آتلانتیک شمالی شود، زیرا این امر منجر به وقوع جنگ جهانی سوم می شود و همچنین به این دلیل که کی‌یف حقوق اقلیت‌های ملی در کشور خود را نقض می ‌کند و این برخورد با قوانین اتحاد منطبق نیست.

وی گفت: عضویت اوکراین در ناتو به دو دلیل نابهنگام است. اولین مورد، معاهده واشنگتن در مورد تأسیس ناتو است که ماده ۱۰ آن بیان کرده که تنها کشورهایی می توانند به این ائتلاف بپیوندند که به تامین امنیت اقیانوس اطلس شمالی کمک کنند. اکنون برای همه آشکار است که کشوری که در حال جنگ است به امنیت منطقه کمکی نمی‌کند. در عوض، پیوستن اوکراین به ناتو به تهدید بروز درگیری مستقیم ناتو با روسیه منجر خواهد شد.

وزیر امور خارجه مجارستان همچنین با اشاره به اینکه طرح اصلاح ناتو برای اوکراین حاوی بند حقوق اقلیت‌های ملی در این کشور است و بوداپست با جدیت بر اجرای آن نظارت خواهد کرد، افزود: دومین دلیلی که عضویت اوکراین در ناتو به موقع است این است که ناتو یک جامعه ارزشی است. این موضوع در پیمان واشنگتن نیز به وضوح بیان شده. بنابراین، بدیهی است که در ائتلاف جایی برای کشوری که دائماً حقوق اقلیت‌های ملی را نقض می‌کند، وجود ندارد.

واکنش زاخارووا به سخنان زلنسکی در مورد انتقال کشتی‌های ناتو به اوکراین

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که اظهارات ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین مبنی بر اینکه کشورهای غربی کشتی‌هایی را در اختیار کی‌یف قرار خواهند داد، نشان می‌دهد که نظامی‌سازی اوکراین برای یک دقیقه هم متوقف نمی‌شود.

وی گفت: «و برای این منظور از هر انگیزه‌ای استفاده می شود. هدف اعلام شده حفاظت از کشتی‌های حمل غلات با کشتی‌های جنگی، پوششی مطلق برای ماجراجویی‌های نظامی احتمالی کی‌یف و حامیان غربی آن در دریای سیاه است.»

پیش از این، زلنسکی در یک کنفرانس مطبوعاتی با رهبران سوئیس، لتونی و لیتوانی گفت که اوکراین با شرکای خود برای دریافت کشتی‌های جنگی برای محافظت از کشتی‌های در حال حرکت در کریدور غلات در دریای سیاه به توافق رسیده است. به گفته وی، دریافت این کشتی ها موضوعی قابل تحقق در آینده نزدیک است. این در حالی است که کشورهای غربی هنوز قصد خود برای انتقال کشتی‌های جنگی به اوکراین را اعلام نکردند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در رابطه با بیانیه سرویس‌های ویژه امنیتی اوکراین در مورد دخالت ادعایی مسکو در مسمومیت همسر رئیس اداره اصلی اطلاعات اوکراین، کریل بودانوف، یادآور شد که مقامات کی‌یف روسیه را مقصر همه اتفاقی که در این کشور می افتد و این برخورد دیگر عادی شده است.

پسکوف گفت: «به نظر من، اوکراین حتی روسیه را به خاطر وجودش هم مقصر می‌داند. این یک اتهام زنی رایج است.»

یک روز قبل، رسانه‌های اوکراینی از مسمومیت ماریانا بودانوا خبر داده بودند. به گفته منابع، صحبت بر سر مسمومیت با فلزات سنگین است که چند نفر دیگر از کارکنان اداره اطلاعات دولتی اوکراین نیز با آنها مسموم شدند. آندری یوسف، سخنگوی وزارت دفاع اوکراین گفت که تحقیقات در مورد مسمومیت همسر رئیس اداره اطلاعات در حال انجام است. هیچ نشان از مسمومیت خود کریل بودانوف یافت نشده است.

رئیس کمسیون اروپا: اوکراین تقریباً تمام الزامات عضویت در اتحادیه اروپا را برآورده کرده است

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز چهارشنبه، اعلام کرد که اوکراین تقریباً تمام الزامات تعیین شده توسط اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات مربوط به پیوستن به اتحادیه را برآورده کرده است. فون در لاین گفت: «آنها تمام الزامات لازم را برای تقریباً هر هفت گامی که ما از آنها خواستیم در هنگام تبدیل شدن به یک کشور نامزد انجام دهند، برآورده کردند.»

او تاکید کرد که عمیقاً تحت تأثیر "موفقیت‌های" اوکراین است که در حال انجام "اصلاحات عمیق و ساختاری" در حالی که در وضعیت درگیری نظامی موجودیتی با روسیه قرار دارد.

انتظار می‌رود اتحادیه اروپا آغاز مذاکرات الحاق اوکراین را که در ماه ژوئن وضعیت نامزدی دریافت کرد، پس از نشست سران اروپایی در اواسط دسامبر در بروکسل اعلام کند. در اوایل نوامبر، فون در لاین گفت که اوکراین بیش از ۹۰ درصد از مراحل الحاق اتحادیه اروپا را که در سال گذشته مشخص شده بود، تکمیل کرده است. برای اوکراین، آنها شامل ادامه مبارزه با فساد مالی و همچنین انجام اصلاحات برای حمایت از حقوق اقلیت‌های ملی است.

فسخ توافقنامه روسیه و اوکراین در مورد عبور از مرز دیگر

توافقنامه دوجانبه بین روسیه و اوکراین در مورد نحوه عبور از مرزهای دولتی توسط ساکنان مناطق مرزی دیگر اجرا نمی شود. سند مربوطه روز چهارشنبه در پورتال اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شد. این سند یادآور شده که این توافقنامه در تاریخ ۹ نوامبر سال ۲۰۲۳ فسخ شده است.

این سند در مورد نحوه عبور از مرز روسیه و اوکراین توسط ساکنان مناطق مرزی در سال ۲۰۱۱ در دونتسک امضا شده بود. بر اساس این سند، ساکنان مناطق مرزی می توانند در ایست های بازرسی محلی منطقه‌ای که ساکنان آن بودند، از مرز عبور کرده و در قلمرو کشور همسایه در همان منطقه‌ای که در آن از مرز عبور کرده اند، بمانند.

علاوه بر این، در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۳، توافقنامه بین روسیه و اوکراین در مورد هماهنگی فعالیت‌های حمل و نقل ریلی دو کشور نیز فسخ شد.این توافقنامه دوجانیه نیز در سال ۱۹۹۳ در مسکو امضا شده بود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1208816

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =