اهمیت  گسترش و تعمیق همکاری  ها در مبارزه با مواد مخدر

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: گسترش و تعمیق همکاری های دوجانبه و سه‌جانبه در مبارزه با مواد مخدر بسیار اهمیت دارد و در جهت برقراری و تقویت ثبات و امنیت به نفع و مصلحت کشورهای منطقه‌ است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر اسکندر مؤمنی در حاشیه شصت و سومین اجلاس سالیانه کمیسیون مواد مخدر در مقر سازمان ملل متحد در وین با شهریار خان آفریدی وزیر مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی پاکستان دیدار کرد و گفت: روابط نزدیک دو کشور ایران و پاکستان بر پایه اصل برادری و دوستی استوار است و این روابط در همه زمینه‌ها رو به گسترش است.


وی افزود: همسایگی دو کشور با سابقه دوستی دیرینه، یک فرصت منطقه‌ای و بین‌المللی است که باید از آن در جهت منافع مشترک استفاده کرد و سابقه تاریخی حاکی از بهره‌مندی از این فرصت‌هاست.

در مورد توقف کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان، قریب به دو دهه شاهد حضور نیروهای کشورهای غربی بوده‌ایم. حضوری که حداقل در انجام مأموریت تعریف شده مقابله با مواد مخدر، نه تنها ناموفق، بلکه دارای نتیجه معکوس معناداری بوده است


دبیرکل ستاد گفت: در عرصه بین‌المللی نیز همانند گذشته باید حامی یکدیگر باشیم. در مورد توقف کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان، قریب به دو دهه شاهد حضور نیروهای کشورهای غربی بوده‌ایم. حضوری که حداقل در انجام مأموریت تعریف شده مقابله با مواد مخدر، نه تنها ناموفق، بلکه دارای نتیجه معکوس معناداری بوده است.


مؤمنی گفت: در چنین شرایطی که همچنان نیروهای خارجی علاقه‌مند به حضور خود در این منطقه هستند، گسترش و تعمیق همکاری‌های دوجانبه و سه‌جانبه بسیار اهمیت دارد و عملاً در جهت برقراری و تقویت ثبات و امنیت به نفع و مصلحت کشورهای منطقه‌ است.


وی افزود: متأسفانه قاچاقچیان مواد مخدر، افزون بر تلاش برای قاچاق مستقیم مواد به ایران، قلمرو پاکستان را نیز مسیر امنی برای قاچاق مواد به ایران می‌دانند و از این لحاظ ما تحت فشار هستیم و انتظار داریم که نهادهای ذی‌ربط مقابله‌ای پاکستان، ضمن تشدید کنترل در استان‌های هم‌مرز دو کشور، با نیروهای ما نیز همکاری نزدیکی داشته باشند تا با این اقدام آن‌ها مقابله لازم انجام شود.


دبیرکل ستاد گفت: در چند سال اخیر قاچاقچیان مواد مخدر تمایل فراوانی برای استفاده از مسیر دریایی دارند و از این بابت بنادر ما و شما مورد تهدید هستند. لذا مناسب است، در این زمینه نیز دو کشور به همکاری بپردازند.

در چند سال اخیر قاچاقچیان مواد مخدر تمایل فراوانی برای استفاده از مسیر دریایی دارند و از این بابت بنادر ما و شما مورد تهدید هستند. لذا مناسب است، در این زمینه نیز دو کشور به همکاری بپردازند


مؤمنی افزود: هر دو کشور در معرض پیامدهای منفی ناشی از کشت و تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان هستند و تردیدی نیست که هر کشور مستقلاً در این ارتباط برنامه‌هایی را برای مقابله، طراحی نموده و در دست اجرا دارد. لکن در اثربخشی این اقدامات منوط به جلب همکاری افغانستان در حوزه مبارزه با مواد مخدر، است.


وی ادامه داد: همکاری سه کشور در قالب ابتکار سه جانبه در حوزه کنترل و مدیریت مرزهای مشترک و مقابله با معضل مواد مخدر، یک ظرفیت بالقوه است که علیرغم دستاوردهای خوبی که داشته، استفاده چندانی از آن نمی‌شود. کارشناسان سه کشور باید در نشست آتی، آسیب‌شناسی کنند تا از طریق جلب حمایت دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد و تأمین مساعدت‌های فنی و تجهیزاتی توسط کشورهای کمک‌کننده، این ابتکار تقویت شود.


دبیرکل ستاد گفت: جمهوری اسلامی ایران در سطح دو جانبه نیز برای همکاری‌های مرزی، اطلاعاتی و عملیاتی با پاکستان با هدف شناسایی و ضربه زدن به باندهای بین‌المللی قاچاق مواد مخدر، آمادگی لازم را دارد.

ایران در سطح دو جانبه نیز برای همکاری‌های مرزی، اطلاعاتی و عملیاتی با پاکستان با هدف شناسایی و ضربه زدن به باندهای بین‌المللی قاچاق مواد مخدر، آمادگی لازم را دارد


مؤمنی گفت: در حوزه کاهش تقاضا، نیز ایران از ظرفیت‌های بالا و تجربیات خوبی برخوردار است که آماده‌ایم – به موازات همکاری‌های سه‌جانبه – به‌صورت دوجانبه نیز در اختیار شما قرار دهیم. در اواخر سال 2019 میلادی در تهران با همکاری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در وین «مرکز منطقه‌ای ظرفیت‌سازی و پژوهش در درمان اختلالات ناشی از مصرف مواد» راه‌اندازی شد که محمل خوبی برای همکاری‌ها در زمینه کاهش آسیب بین دو کشور است.
گفتنی است؛ در این دیدار طرفین بر گسترش روابط تاریخی، دینی و مذهبی دو کشور و نیز اراده دو کشور برای افزایش همکاری‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر تاکید و ابراز امیدواری کردند که در همه حوزه‌ها از جمله کاهش تقاضا با یکدیگر همکاری کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1062893

وب گردی

وب گردی