چرا هنوز زیرساخت‌های دانشگاه ‌فرهنگیان فراهم نشده است؟

80 دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش اعلام کردند: مسئولان باید به این پرسش پاسخ دهند که چرا بعد از تاکیدات مکرر رهبر فرزانه انقلاب، زیرساخت‌های فیزیکی و انسانی مناسبی به این دانشگاه اضافه نشده است؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)؛  80 دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان  در نامه‌ای به محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش درباره کاهش ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان اعتراض کردند.

در بخش ابتدایی این نامه آمده است: با تاکید مکرر مقام معظم رهبری بر اهمیت و جایگاه دانشگاه فرهنگیان و تکریم این دانشگاه معلم پرور در اردیبهشت ماه سال ۹۷ و همچنین صحبت‌های اخیر معظم له در سی و چهارمین اجلاس آموزش و پرورش که چشم در چشم، حضرتعالی را مخاطب بایدها قرار دادند و فرمودند: «باید به گون‌ه ای برنامه ریزی و ظرفیت سازی شود که معلمان سراسر کشور، فقط از مسیر این دو دانشگاه (دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی) وارد آموزش و پرورش شوند و مجلس شورای اسلامی نیز باید در تصویب این طرح ها به گونه ای عمل کند که خارج از مسیر این دو دانشگاه، ورودی به آموزش و پرورش وجود نداشته باشد»؛ تصور نمی‌رفت که هم چنان شاهد بی‌ مهری‌ها و کم لطفی‌های شما مسئول محترم، در حق این دانشگاه باشیم.

در نامه بسیج د انشجویی دانشگاه فرهنگیان بیان شده است: در حال حاضر که کشور با سونامی بازنشستگی معلمان مواجه شده و کمبود معلم در بسیاری از مناطق علی الخصوص مناطق محروم بسیاری از کلاس‌های درس را به تعطیلی کشانده است؛ عقل حکم می کند که وزارت آموزش و پرورش و مسئولان مربوطه در دانشگاه فرهنگیان با برنامه ریزی مناسب، ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان را افزایش داده و در مسیر توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان گام بردارند، اما در کمال تعجب و تاسف، دانشگاه فرهنگیان هر روز بازیچه بی‌تدبیری‌ها و سیاست بازی‌های دولت مردان و مسئولان آموزش و پرورش می‌شود.

در بخش دیگری از نامه آمده است: دانشگاهی که به عنوان نقطه ثقل اصلی نظام آموزش و پرورش، وظیفه خطیر تربیت معلمان شایسته و بایسته نظام آموزشی کشور را بر عهده دارد، حال ملعبه دست برخی از مسئولان  شده است. بعد از شکست طرح نادرست واگذاری دانشگاه فرهنگیان به دانشگاه پیام نور، حال در اقدامات نابخردانه‌ای که اخیرا شاهد آن هستیم، می‌توان گفت که فرآیند تضعیف جریان تربیت معلم جان دوباره‌ای گرفته است. سیاست گذاری‌هایی که ساده اندیشی و  وجود نداشتن برنامه ریزی صحیح در فضای تعلیم و تربیت کشور و همچنین نداشتن پشتوانه منطقی و کارشناسی در اکثر اقدامات مسئولان مربوطه را بیش از پیش برای دلسوزان آموزش و پرورش آشکار ساخته است. اقداماتی مانند بالارفتن سن پذیرش دانشگاه فرهنگیان از ٢٢ به ٢۴ و همچنین کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو از طریق کنکور و افزایش ظرفیت پذیرش از طریق ماده ٢٨ که تنها به عنوان مسکنی برای بهبود حال فعلی آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است، نه تنها تاثیر مثبتی نخواهد داشت بلکه نظام آموزشی را از مسیر اصلی خود بیش از پیش دور می‌کند.

در نامه خطاب به وزیر آموزش و پرورش عنوان شده است:  وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم و ریاست دانشگاه باید به این پرسش پاسخ دهند که چرا بعد از تاکیدات مکرر رهبر فرزانه انقلاب، زیرساخت های فیزیکی و انسانی مناسبی به این دانشگاه اضافه نشده است؟ حرکت و سیاست گذاری موجود در دستگاه آموزش و پرورش در موضوع پذیرش معلم، خلاف قوانین مصوب مراجع رسمی در کشور است. جذب و پذیرش معلمان و پرورش آن ها طبق ماده ۶٣ قانون برنامه ششم توسعه باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی طبق قوانین و ضوابط مربوطه در امر جذب دانشجو معلمان صورت پذیرد اما متاسفانه تفسیر اشتباه از این قانون باعث شده تا فرآیند جذب دانشجو از راه درست خود یعنی جذب از طریق کنکور و آموزش چهارساله تضعیف شده و پذیرش از طریق ماده ٢٨ قوت بگیرد. ضمن اینکه متاسفانه متن صریح اساسنامه دانشگاه فرهنگیان در مورد جذب از طریق ماده ٢٨ نیز مورد توجه قرار نگرفته و اقدامات مربوطه ضدیت جدی با اهداف مورد نظر در این ماده از اساسنامه دارد.

در بخش پایانی این نامه خاطرنشان شده است: در ماده ٢٨ اساسنامه آمده است که تأمین بخشی از نیازهای خاص آموزش و پرورش در رشته‌هایی که امکان ‏توسعه آن ازطریق «دانشگاه» وجود ندارد، مطابق ضوابط و مقررات وزارت آموزش و ‏پرورش از میان دانش آموختگان سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی ‏کشور و حوزه های علمیه، مشروط به گذراندن دوره یکساله مهارت آموزی در «دانشگاه» ‏بلامانع است، اما متاسفانه بر خلاف اشاره صریح این بند از اساسنامه جذب دانشجو در بسیاری از رشته ها انجام می‌گیرد و توجهی به شرط مذکور در ماده ٢٨ پیرامون جذب دانشجویان نشده است. همچنین حضرتعالی با قولِ اجرایی کردن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در مجلس رأی اعتماد کسب کردید؛ اما متاسفانه آنچه در عرصه عمل شاهد آن هستیم خلاف عهد های پیشین شماست.

انتهای پیام/

کد خبر: 1074154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =