تأسیس صندوق مالی بین‌المللی برای تضمین تعهدات برجامی آمریکا

استاد یکی از دانشگاه‌های آمریکا معتقد است در صورت خروج مجدد آمریکا از برجام، ایجاد یک مکانیسم قوی برای جبران فوری غرامت به ایران کاملاً ضروری است.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه جهت ادامه مذاکرات رفع تحریم در وین پایتخت اتریش به سر می برد. گفتگوها میان نمایندگان ایران و دیگر طرف‌ها از امروز در فرمت‌های مختلف در حال پیگیری است.

پیش از این ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص این مذاکرات گفته بود: در این دور از گفت‌گوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

وی با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، تاکید کرد: طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد مؤثر گفتگوها فراهم کنند.

پروفسور نادر انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما آمریکا در اظهار نظری می‌گوید: مطمئن نیستم دور جدید مذاکرات با دوره های قبلی متفاوت باشد، امیدوارم این بار پیشرفتی حاصل شود، اما در غیاب اطلاعات قابل راستی‌آزمایی، تعیین اینکه آیا پیشرفت واقعی در مذاکرات هسته‌ای در حال انجام است یا خیر، دشوار است.

این استاد دانشگاه آمریکا درباره اینکه برخی استدلال می کنند از سرگیری مذاکرات احیای برجام بعد از پنج ماه وفقه می تواند نشان از این باشد که گفتگوهای غیرحضوری در طول این مدت فضایی برای پیشرفت باز کرده که همه مذاکره کنندگان حاضر به سفر به وین و تعامل حضوری شده اند، گفت: اگر واقعاً همه مذاکره‌کنندگان، از جمله آمریکا و ایران، به تعامل رو در رو توافق کرده باشند، دور جدید مذاکرات هسته‌ای ممکن است فضای لازم را برای پیشرفت مذاکرات باز کند. در نهایت باید علناً بپذیریم که دو بازیگر اصلی مذاکرات هسته ای وین، ایران و ایالات متحده بوده اند. من فکر می کنم که مرحله میانجی مذاکرات به رهبری اروپا مسیر خود را طی کرده است. اکنون زمان آن فرا رسیده است که هم تهران و هم واشنگتن مستقیماً برای تعیین اینکه آیا یک پیشرفت واقعی امکان پذیر است یا اینکه مذاکرات هسته ای باید به پایان برسد، ملاقات کنند.

انتصار درباره اینکه بر اساس برخی اخبار غیر رسمی تیم مذاکره کننده ایران و آمریکا درباره پرداخت غرامت به ایران در صورت خروج مجدد آمریکا از برجام پیشرفت قابل توجهی کرده اند، پاسخ داد:  معتقدم در صورت خروج مجدد ایالات متحده از برجام، ایجاد یک مکانیسم قوی برای جبران فوری غرامت به ایران کاملا ضروری است. این مکانیسم می‌تواند به شکل یک حساب امانی تحت کنترل بین‌المللی و تضمین شده بین‌المللی باشد که خارج از سیستم کنترل مالی ایالات متحده است و توسط مجموعه‌ای از بازیگران مستقل مدیریت می‌شود که نمی‌توانند توسط واشنگتن مدیریت یا تهدید شود. روش‌های چنین مکانیزم مالی را می‌توان در جریان مذاکرات فعلی تعیین کرد. با این حال، برای ایران حیاتی است که قبل از نهایی شدن هر توافقی، مکانیزمی آهنین داشته باشد.

این استاد دانشگاه آمریکا درپاسخ به این سوال که پیش از شروع مذاکرات اروپا پیش نویسی را برای خروج از بن بست ارائه داده بود. آیا مبنای مذاکرات همین پیش نویس است، گفت:  بدون دانستن اینکه پیش‌نویس اروپایی شامل چه چیزی است، نمی‌توان گفت که آیا نسخه فعلی پیش‌نویس به شدت با پیشنهادهای اروپایی قبلی متفاوت است یا خیر.

انتصار همچنین درباره آینده برجام تصریح کرد: پیش بینی نتیجه هر مذاکره بسیار پر مناقشه و پیچیده ای دشوار است، چه رسد به مذاکرات طاقت فرسایی مانند توافق هسته ای ایران که در طول سال ها تکرارهای زیادی را پشت سر گذاشته است. تا زمانی که نگرانی های مشروع ایران در مورد دوام برجام احیا شده برطرف نشود، بن بست شکسته نخواهد شد.

منبع: خبرگزاری بازار

کد خبر: 1149949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =