تهران-ایسکانیوز: 35 تشکل دانشجویی سراسر کشور ضمن صدور بیانیه ای حوادث ناگوار شهرستان شیراز که در آن به علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی حمله شد، را محکوم کردند.
به گزارش ایسکانیوز، متن کامل بیانیه این تشکل های دانشجویی بدین شرح است:
«حادثه تلخ و تکان‌دهنده‌ی جلوگیری از سخنرانی دکتر علی مطهری و تعقیب خشونت بار یک نماینده مجلس در شهر شیراز موجبات حیرت و اندوه جامعه را فراهم آورده است. حادثه­ای که از هر زاویه به آن بنگریم چیزی به جز تضعیف جایگاه قانون و قانونگرایی و باز شدن دست افراد و گروه­های خودسر و بی­اعتبار شدن نظام در افکار عمومی در بر نخواهد داشت. وجه نگران‌کننده این حادثه بیش و پیش از هرچیز بازگشت موتورسواران چماق به دست بر خیابان‌های کشور است. لطماتی که این گروه‌ها به منافع ملی ما وارد کرده‌اند از شعبان بی‌ مخ و اعوان و انصارش روزهای سیاه مرداد 1332 تا حملات پی در پی خودسر به دانشگاه در دوران اصلاحات را به یاد می‌آورد. اکنون که بازگشت به قانون و قانون‌گرایی به خواست اصلی جامعه ایرانی تبدیل شده است و این خواست در خرداد 92 با رأی به دولت تدبیر و امید متبلور شده‌است، این تندروها که منافعشان در تضاد با قانون اساسی است سعی دارند با غوغا سالاری، آشوب و بحران سازی سدی شوند در مقابل خواست ملت برای نیل به اهدافشان.

1-     آزادی بیان و حق اظهار نظر و عقیده از جمله حقوق مصرح در قانون اساسی است که هیچ نهاد یا فردی حق محدود کردن یا نقض آن را بدون ادلّه قانونی ندارد. علی مطهری یک نماینده مجلس است که در جایگاه نمایندگی و وکالت ملت وظیفه قانونی تشخیص و بیان مصالح ملی را بر عهده دارد. روشن نیست با کدام استدلال قانونی، برهان شرعی و دلیل و وجدانی می‌توان یک نماینده مجلس را از بیان دغدغه‌های خود در دانشگاه بازداشت؟ علی مطهری طی دوران نمایندگی­اش در مجلس شورای اسلامی کوشیده است تا با اتخاذ منش و روشی حقیقت­خواهانه و منصفانه، نه فقط به سوگندی که در برابر ملت خورده است وفادار بماند بلکه از اعتبار نام پدر شهیدش استاد مرتضی مطهری نیز به درستی پاسداری کند. مردی که کوشش‌­­­­­­های کم نظیر او برای ارائه و تبیین مبانی اندیشه اسلام و نمایاندن جایگاه ارزش‌هایی چون آزادی و عدالت در اسلام هنوز کمتر نظیر و بدیلی داشته است. زمانی که با فشار برخی گروه‌های معلوم الحال طبیعی‌ترین حقوق یک نماینده مجلس – که از قضا وظیفه‌ی او همانا حفاظت از همین حقوق است – به راحتی پایمال می‌شود نگرانی بزرگ‌تری در مورد سطح آزادی بیان در قبال سایر شخصیت‌ها و به طور کلی‌تر جامعه به وجود می‌آورد که مبادا این دستاورد یگانه زینت بشری به محاق برود.

2-     جای شگفت است که در شیراز، مهد تساهل و جایگاه صدای جاودانه سعدی و حافظ که بر اساس آموزه­های دینی خواستار: با دوستان مروت با دشمنان مدارا بود، فرزند نویسنده تماشاگه راز به جرم سخن گفتن از آزادی در اسلام با دشنام و سنگ خوش آمد گفته می‌شود! و در خیابان‌ها تعقیب و در نزد پلیس به محاصره گرفته می‌شود! گروهی بدون هیچ حکم قانونی با تشخیص و فرمان خود می‌توانند در مرکز یکی از مهم­ترین استان‌های کشور چنین قانون، دانشگاه، پلیس و امنیت را به تحقیر و تمسخر بگیرند. چه دردناک است که کماکان هیچ برخوردی با عوامل این اتفاق نشده است.

3-     کوشش‌های دولت یازدهم برای به سامان رساندن سیاست خارجی، اقتصاد و فرهنگ کشور اگرچه غیرقابل انکار و چشم‌پوشی است، اما حادثه تلخ شیراز – که اولین حادثه از این دست نبود – باز هم نشان داد که هنوز خواست جدی در بخشی از بدنه دولت برای بازتر شدن فضای سیاسی کشور وجود ندارد و تا تحقق وعده انتخاباتی رئیس جمهور برای تبدیل کردن فضای امنیتی به فضای سیاسی پویا و پر نشاط فاصله زیادی وجود دارد. بی شک این دولت تا همراه کردن همه مدیران و بدنه خویش با رویکردهای کلان خود، و تسری این رویکردها به عرصه سیاست داخلی راهی بس دشوار در پیش دارد. امروز خواست اجرایی شدن بی کم و کاست فصل سوم قانون اساسی و احراز تمامی حقوق مردم که از وعده‌های انتخاباتی دکتر حسن روحانی نیز بود به مطالبه‌ی اکثریت جامعه ایرانی تبدیل شده است و دولت هم باید در این مسیر بیش از گذشته جدیت نشان دهد.

4-     دردناک‌ترین بخش این حادثه لغو شدن سخنرانی دکتر مطهری پس از فشار نیروهای تندرو بود که شاید گواه تسلیم شدن مسئولان امر در برابر خواست این اقلیت پر صدا بود. دولت و تمامی نهادهای مرتبط باید بدانند که تنها مرهم جامعه خسته از افراط و تفریط ما بازگشت به قانون و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی افراطیون است و اگر در این راه قدم بردارند بی‌شک حمایت تمام قد جامعه دانشگاهی کشور را پشت خود خواهند داشت. بر این اعتقادیم که برای راستی­آزمایی ادعای دستگاه­های مسئول در پایبندی به پاسداری از قانون و قانونگرایی در کشور، نه تنها باید زمینه حضور مجدد جناب آقای علی مطهری برای سخنرانی در دانشگاه شیراز را فراهم شود بلکه باید موانع موجود برای حضور سایر شخصیت‌های مردمی و محبوب از سر راه برداشته شود. باشد که به این وسیله نشان دهیم دوران تندروی و هرج و مرج به پایان نزدیک است و دیری نخواهد پایید که دوش به دوش هم جشن مرگ خشونت ورزی را برگزار خواهیم کرد.

5-     تشکل‌های دانشجویی امضا کننده این بیانیه ضمن محکوم کردن این حادثه تلخ، خواستار حساسیت بیشتر دولت و پیگیری عاملان این حادثه توسط قوه قضاییه هستند. در این روزهای حساس همه گروه‌های سیاسی را به توجه بیشتر به مصالح ملی، حفظ وحدت و انسجام کشور و توجه به حقوق تنزل ناپذیر همه ملت و تمام گروه‌های سیاسی فرا می‌خوانیم.

1-     انجمن اسلامی اعتدال دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم

2-     انجمن اسلامی امید دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی

3-     انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه اصفهان

4-     انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه زنجان

5-     انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه سیستان

6-      انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه شهید چمران اهواز

7-     انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر

8-     انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک

9-     انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه استهبان

10-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خلیج فارس بوشهر

11-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دامغان

12-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه

13-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سجاد مشهد

14-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اراک

15-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان

16-  انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم

17-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم دریایی خرمشهر

18-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

19-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

20-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز

21-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ساری

22-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

23-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی ساری

24-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

25-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فناوری‌های نوین قوچان

26-  انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کاشان

27-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هرمزگان

28-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان

29-انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

30-انجمن امید دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

31-انجمن فرهنگ و سیاست بیرجند

32-مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان

33-مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان

34-کانون دایره دانشگاه مفید قم

35-کانون نگاره دانشگاه مفید قم
کد خبر: 242773

وب گردی

وب گردی