عدد فشار خون متناسب با سن افراد

از شایع ترین اختلالات متابولیک فشار خون است که در گذشته افراد در سنین پیری بدان مبتلا می شدند اما امروزه به علت شیوه غلط زندگی این بیماری خود را در سنین جوانی نیز نشان می دهد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، از شایع ترین اختلالات متابولیک فشار خون است که در گذشته افراد در سنین پیری بدان مبتلا می شدند اما امروزه به علت شیوه غلط زندگی این بیماری خود را در سنین جوانی نیز نشان می دهد. این بیماری بی علامت است و از آن با نام قاتل خاموش یاد می شود چرا که افراد نسبت به درمان آن توجه کافی نشان نمی دهند.

بیشتر بخوانید:

درد شدیدی که از نشانه‌های کلسترول بالاست

بهترین عدد فشار خون مناسب با سنین مختلف

انسان به محض به دنیا آمدن دارای فشار خون است و نوزادان نیز دارای فشار خون هستند. اگر فشار خون نداشته باشیم خون به مغز و قلب و هیچکدام از اعضای حیاتی نمی رسد. نوزادان دارای فشار خون پایین تری به نسبت کودکان و نوجوانان هستند.

حداقل فشار خون در دوران نوزادی و در سنین ۱ تا ۱۲ ماهگی ۷۰ روی ۵۰ است و فشار خون طبیعی در این دوران ۹۰ بر روی ۶۰ است و حداکثر فشار خون در این دوران ۱۱۰ بر روی ۷۵ می باشد.

کم کم با بالا رفتن سن و ورود به مرحله کودکی و در سنین ۱ تا ۵ سالگی حداقل این فشار به حدود ۸۰ روی ۵۵ می رسد. فشار خون طبیعی در این دوران ۹۵ بر روی ۶۵ است و اگر فشار خون در این سنین ۱۱۰ بر روی ۷۹ باشد بسیار خطرناک است.

فشار خون طبیعی در سنین ۶ تا ۱۳ سالگی ۱۰۵ بر روی ۷۰ است و حداقل این فشار ۹۰ بر روی ۶۰ و حداکثر این فشار ۱۱۵ بر روی ۸۰ است.

عدد فشار خون مناسب کودکان و نوجوانان

در سنین بین ۱۴ تا ۱۹ سالگی فشار خون طبیعی ۱۱۷ بر روی ۷۷ است ، حداقل فشار خون برای این سنین ۱۰۵ بر روی ۷۳ و حداکثر فشار خون برای این سنین ۱۲۰ بر روی ۸۱ می باشد.

فشار خون نرمال برای افراد جوان در سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی ۱۲۰ بر روی ۷۹ است ، حداقل فشار خون برای این سنین ۱۰۸ بر روی ۷۵ و حداکثر فشار خون برای این سنین ۱۳۲ بر روی ۸۳ می باشد.

فشار خون نرمال برای افراد جوان در سنین ۲۵ تا ۲۹ سالگی ۱۲۰ بر روی ۷۹ است ، حداقل فشار خون برای این سنین ۱۰۸ بر روی ۷۵ و حداکثر فشار خون برای این سنین ۱۳۳ بر روی ۸۴ می باشد.

عدد فشار خون افراد جوان و میان سال

فشار خون طبیعی در سنین ۳۰ تا ۳۴سالگی ۱۲۲بر روی ۸۱است و حداقل این فشار در این سنین ۱۱۰بر روی ۷۷و حداکثر این فشار ۱۳۴ بر روی ۸۵ است.

فشار خون طبیعی در سنین ۳۵تا ۳۹ سالگی ۱۲۳بر روی ۸۲است و حداقل این فشار در این سنین ۱۱۱بر روی ۷۸و حداکثر این فشار ۱۳۵ بر روی ۸۶ است.

در سنین بین ۴۰ تا ۴۴ سالگی فشار خون طبیعی ۱۲۵ بر روی ۸۳ است ، حداقل فشار خون برای این سنین ۱۱۲ بر روی ۷۹ و حداکثر فشار خون برای این سنین ۱۳۷ بر روی ۸۷ می باشد.

در سنین بین ۴۵ تا ۴۹ سالگی فشار خون طبیعی ۱۲۷ بر روی ۸۴ است ، حداقل فشار خون برای این سنین ۱۱۵بر روی ۸۰ و حداکثر فشار خون برای این سنین ۱۳۸ بر روی ۸۸ می باشد.

عدد فشار خون برای افراد مسن چه مقدار است؟

فشار خون نرمال برای افراد در سنین ۵۰ تا ۵۴سالگی ۱۲۸ بر روی ۸۵ است ، حداقل فشار خون برای این سنین ۱۱۶ بر روی ۸۱ و حداکثر فشار خون برای این سنین ۱۴۲ بر روی ۸۹ می باشد.

فشار خون نرمال برای افراد در سنین ۵۵ تا ۵۹سالگی ۱۳۱بر روی ۸۶است ، حداقل فشار خون برای این سنین ۱۱۸ بر روی ۸۲ و حداکثر فشار خون برای این سنین ۱۴۴ بر روی ۹۰ می باشد.

فشار خون نرمال برای افراد در سنین ۶۰تا ۶۴سالگی ۱۳۴ بر روی ۸۷ است ، حداقل فشار خون برای این سنین ۱۲۱ بر روی ۸۳و حداکثر فشار خون برای این سنین ۱۴۷ بر روی ۹۱ می باشد.

با افزایش سن فشار خون کمی افزایش می یابد. میانگین فشار خون برای افراد مسن ۶۰ تا ۷۰ ساله ۱۳۴/۸۷ می باشد.

عدد فشار خون نرمال و غیر نرمال

ورزشکاران به دلیل ورزش و فعالیت بدنی، ضربان قلب پایین تر و در نتیجه فشار خون پایین تری نسبت به افراد عادی دارند، فشار خون مطلوب برای ورزشکاران کمتر از ۱۲۰/۸۰ می باشد.

اگر فشار خون نرمال است یعنی کمتر از ۱۲۰/۸۰ است حداقل هر ۲ سال یکبار فشار خون را اندازه بگیرید.

اگر فشار خون سیستولیک بین ۱۲۰ و ۱۳۹ و دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ می باشد هر سال فشار خون خود را اندازه بگیرید شما مستعد ابتلا به فشار خون بالا هستید.

اگر فشار خون ۱۴۰/۹۰ یا بالاتر باشد شما فشار خون بالا دارید و باید به پزشک خود مراجعه کرده و اقدامات لازم برای کنترل فشار خون بالا را آغاز کنید.

عدد فشار خون غیرقابل علاج اما قابل کنترل

فشار خون مانند بسیاری از بیماری های دیگر غیر قابل درمان اما قابل کنترل است و افراد مبتلا به این بیماری باید تا آخر عمر تحت درمان قرار بگیرند.

فشار خون اگر بر اثر عواملی مثل زمینه ژنتیکی، اختلال های ساختاری عروق، مشکلات کلیه و...ایجاد گردد بدون مصرف دارو کنترل نمی شود مخصوصا اگر بالاتر از ۱۶۰ روی ۱۰۰ باشد اما در صورتی که فرد در مرحله پیش فشار خون (حداکثر فشار ۱۴۰ روی ۹۰) باشد ، می تواند این بیماری را با شیوه زندگی درست، ورزش منظم، کاهش وزن و رعایت نکات تغذیه ای،کنترل کند و از درمان دارویی بی نیاز شود.

راه های کنترل فشار خون و رسیدن به عدد نرمال فشار

آخرین دستورالعمل ها برای تعریف فشار خون کنترل شده اینگونه است که فشارخون سیستولی (فشار بالایی) باید زیر ۱۴۰ و فشار خون دیاستولی (فشار پایینی) باید زیر ۹۰ باشد. برای اینکه فشار خونمان در حالت نرمال قرار گیرد ، راهکارهای غیردارویی و دارویی مختلفی وجود دارد که عبارتند از :

۱. کاهش وزن:

چاقی یکی از عوامل افزایش فشار خون است پس بهتر است افراد چاق وزن خود را کاهش دهند تا BMI یا نمای توده بدنی زیر ۲۵ باشد . برای محاسبه BMI می توانید وزن تان را بر حسب کیلوگرم بر قدتان بر حسب متر تقسیم کنید و عدد حاصل را دوباره بر عدد قدتان بر حسب متر تقسیم کنید یا به عبارت دیگر وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور عدد قد به متر.

تفسیر عدد BMI به این صورت است:

اگر عدد به دست آمده کمتر از ۱۸.۵ است، بیانگر آن است که وزن شما کمتر از حد طبیعی است.
عدد بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ به معنای وزن سالم است.
عدد بین ۲۵ تا ۲۹.۹ به معنای داشتن اضافه وزن است.
عدد بین ۳۰ تا ۳۹.۹ بیانگر چاقی است.
عدد ۴۰ و بالاتر چاقی مرضی را نشان می دهد.

۲. اصلاح تغذیه:

افراد مبتلا به فشار خون باید برنامه غذایی مناسبی داشته باشند و نکات تغذیه ای زیر را برای کاهش فشار خون رعایت نمایند:

مصرف نمک را محدود سازید زیرا از عوامل اصلی بالا رفتن فشار خون است.
مقدار نمک مصرفی روزانه باید کمتر از ۶ گرم باشد .
از مصرف چیپس و پفک خودداری نمایید چرا که دارای مقدار زیادی نمک هستند.
میوه ها و سبزی های تازه را به جای تنقلات شورمانند تخمه و... انتخاب نمایید.
سبزی ها و میوه های حاوی پتاسیم مانند موز عوارض فشار خون مثل سکته های مغزی را کاهش می دهد.
از مصرف چربی و غذاهای چرب برای کنترل فشار خون خودداری کنید.
الکل مصرف نکنید زیرا مشروبات الکلی فشار خون را بالا می برد.

۳. ورزش روزانه:

برای کاهش فشار خون افراد مبتلا باید حدود ۳۰ دقیقه ورزش هایی مانند پیاده روی سریع انجام دهند . افرادی که دچار تنگی و گرفتگی هستند نیز باید تحت کنترل و مشورت پزشک به انجام ورزش بپردازند و در صورتی ورزش را قطع کنند که درد یا احساس سنگینی در قفسه سینه نمایند.

۴. درمان های دارویی:

اگر فرد نتواند با تغذیه مناسب و کاهش وزن و سبک زندگی سالم فشار خون خود را کاهش دهد ناگزیر است از داروهای کاهنده فشار خون کمک بگیرد . همانطور که می دانید علت مبتلا شدن به فشار خون تنگی عروق یا افزایش فعالیت و پمپاژ قلب می باشد .

انتهای پیام/

کد خبر: 1126991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =