آخرین تحولات اوکراین| آینده کی‌یف گروگان دعوای داخلی در آمریکا

نابودی ملت اوکراین به دلیل سیاست آمریکا، مذاکرات کنگره درباره دورنمای ادامه کمک به کی‌یف، قصد واشنگتن برای تخصیص ۱۰۰ میلیارد دلار دیگر به اوکراین، ادعای زلنسکی درباره ضدحمله جدید و عدم تمایل آمریکا به پایان درگیری، از رویدادها مهم پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایسکانیوز، "ویتالی کلیچکو"، شهردار کی‌یف، اعتراف کرد که اوکراین به گروگان سیاست داخلی آمریکا تبدیل شده است. او در مصاحبه با نشریه "دیلی بیست" (Daily Beast) گفت: «امروز ما شاهد هستیم که جمهوری خواهان از ارسال تسلیحات به اوکراین جلوگیری می‌کنند. ما لفاظی‌های دونالد ترامپ را می‌شنویم - این وضعیت فقط نتیجه مبارزات انتخاباتی در ایالات متحده است.»

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین| امکان درگیری ناتو با روسیه جدی است؟

کلیچکو همچنین ابراز امیدواری کرد که جمهوری خواهان در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۴، از کی‌یف حمایت کنند. وی با اشاره به اینکه پیروزی ترامپ شرایط را تغییر نخواهد داد، افزود: "باور ندارم که جمهوری خواهان دیدگاه خود را تغییر بدهند."

ضمن اینکه داریا کالنیوک، مدیر مرکز مبارزه با فساد اوکراین معتقد است که در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات، احتمال ادامه کمک آمریکا به کی‌یف ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.

در عین حال جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا روز گذشته هشدار داد که دونالد ترامپ، در صورت پیروزی در انتخابات، اوکراین را وادار به دادن امتیازات ارضی جدی برای پایان دادن به مناقشه خواهد کرد. بایدن از ترامپ به دلیل درخواست از نمایندگان کنگره حزبش در مخالفت با تخصیص کمک‌های مضاعف به کی‌یف انتقاد کرد.

او مدعی شد: «ما این فرصت را داشتیم که به توافق برسیم و در نهایت به حمایت از اوکراین ادامه دهیم. او (ترامپ) تلفن را برداشته و با سناتورهای جمهوری خواه تماس گرفت و گفت: «به این مسئله رای ندهید. چرا؟" زیرا او نمی‌خواهد به پوتین [رئیس جمهور روسیه] توهین کند.»

بایدن اضافه کرد که ترامپ در حال تهیه نوعی "طرح محرمانه" برای اوکراین است که او از هم اکنون از محتوای آن آگاه است. او مدعی شد: «شرط می‌بندم که می دانم راز آن چیست. اگر او رئیس‌جمهور شود، تصمیم خواهد گرفت که اوکراین را مجبور کند تا بخش بزرگی از سرزمین‌های خود را به روسیه واگذار کند تا به صلح دست یابد.»

چند روز قبل روزنامه "واشنگتن پست" به نقل از منابع خود نوشت که ترامپ ممکن است با وادار کردن کی‌یف به دادن امتیازات ارضی به مسکو و به رسمیت شناختن حاکمیت روسیه بر منطقه دونباس و کریمه، بر روند اوضاع تأثیر بگذارد. با این حال، جیسون میلر، مشاور انتخاباتی ترامپ، روز بعد گفت که ادعای این نشریه جعلی است و ترامپ تنها پس از انتخاب شدن و بعد از بررسی گزینه‌های مختلف درباره راه حل مناقشه اوکراین تصمیم خواهد گرفت.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصد و هفتاد و هفتمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

درک رئیس پنتاگون از عدم تمایل روسیه برای پیوستن اوکراین به ناتو

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا اعتراف کرد که اگر به جای روسیه بود، او نیز از پیوستن اوکراین به بلوک نظامی-سیاسی ناتو خوشحال نبود. او در جریان جلسه استماع در سنای آمریکا در پاسخ به سوال یکی از قانونگذاران آمریکایی درباره درک او از عدم تمایل مسکو به پیوستن اوکراین به ناتو، گفت: «اگر من هم جای روسیه بودم، این وضعیت (عضویت کی‌یف در ناتو) را نمی‌خواستم.»

علاوه بر این، آستین اشاره کرد که اگر او به جای روسیه بود، همین نگرش منفی نسبت به پیوستن سوئد و فنلاند به ائتلاف آتلانتیک شمالی داشت و این نگرانی منطقی است.

یک روز قبل، متیو میلر، رئیس سرویس مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا وعده داد که اوکراین می‌تواند پس از پایان درگیری نظامی در این کشور به ناتو بپیوندد.

سالیوان: کاخ سفید در حال گفتگو با کنگره درباره سرنوشت کمک به اوکراین است

جیک سالیوان، مشاور رئیس جمهور آمریکا در امور امنیت ملی شب گذشته در یک نشست خبری یادآور شد که دولت جو بایدن، به گفتگو با مقامات کنگره ایالات متحده در خصوص چشم انداز دست یابی به توافق بر سر کمک مالی بیشتر به اوکراین ادامه می‌دهد.

این مقام کاخ سفید افزود: دولت بایدن و تیم مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، و همچنین تعدادی از سیاستمداران دیگر، به تبادل نظر در مورد امکان توافق بر سر یک لایحه دو حزبی ادامه می دهند.

به گفته سالیوان، لایحه‌ای که توسط مجلس قانون‌گذاری ایالات متحده تصویب شود، می‌تواند حمایت اکثریت مجلس نمایندگان را در صورت رای‌گیری به دست آورد.

درخواست نمایندگان کنگره از کاخ سفید برای ارائه گزارشی درباره بودجه اوکراین

کنگره ایالات متحده از دولت جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن درخواست کرده تا اطلاعات دقیقی در مورد هزینه های بودجه اختصاص داده شده به اوکراین، ارائه دهد. این موضوع در فراخوان منتشره از سوی قانونگذاران آمریکایی مشخص شده است.

در نامه ارسالی به دفتر بودجه کاخ سفید، تاکید شده است که نمایندگان کنگره "در دسترسی به اطلاعات دقیق مربوط به چگونگی صرف بودجه حمایت از اوکراین با مشکلات زیادی روبرو هستند". دولت ایالات متحده میلیاردها دلار کمک بشردوستانه، اقتصادی و نظامی برای کمک به اوکراین ارسال می‌کند و مردم آمریکا انتظار نظارت دقیق کاخ سفید و پاسخگویی کامل را دارند.

در این نامه یادآوری شده: « قانونگذاران "هنوز نمی دانند که ایالات متحده تا به امروز دقیقاً چقدر برای درگیری در اوکراین هزینه کرده است". نمایندگان کنگره اصرار دارند که دولت باید ۹۰۰ میلیون دلار اضافی را که پنتاگون در قالب کمک نظامی به اوکراین ارسال کرده، در گزارش مربوط به اوکراین لحاظ کند.

قانونگذاران همچنین خواستار آن شدند که کاخ سفید تمام گزارش‌های موجود در رابطه با بودجه تخصیص یافته به کی‌یف و همچنین اطلاعات در مورد مدت زمانی که ایالات متحده قصد دارد این نوع حمایت‌ها را در آینده ادامه دهدد، را در اختیار آنها قرار دهد.

عضو سنا: کاخ سفید ممکن است ۱۰۰ میلیارد دلار دیگر برای کمک به کی‌یف درخواست کند

اریک اشمیت، عضو مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا اعلام کرد که کاخ سفید ممکن است ۱۰۰ میلیارد دلار دیگر برای کمک به اوکراین درخواست کند. این سناتورخطاب به لوید آستین، رئیس پنتاگون، از وی خواست تا میزان کامل بودجه‌ای که دولت ایالات متحده آماده ارسال به کی‌یف است، را مشخص کند.

اشمیت تاکید کرد که او "به سادگی تلاش می‌کند تا حجم کلی درخواست" از مردم آمریکا را درک کند، اما نمایش مناسبی از نیات دولت در درخواست برای بودجه اضافی بودجه سال مالی ۲۰۲۴ نمی بیند. وی افزود: به اعضای این کمیته گفته شد که ممکن است یک درخواست ۱۰۰ میلیارد دلاری دیگر وجود داشته باشد.

وزیر دفاع در پاسخ به اشمیت پیش بینی در خصوص آینده ارائه نکرد، اما تأیید کرد که ۶۰ میلیارد دلار تخصیص داده شده اکنون "اجازه می‌دهد تا پایان سپتامبر، یعنی تا آغاز سال مالی جدید، اقدامات لازم برای کمک به کی‌یف انجام شود."

اشمیت همچنین به موضوع تسلیحات ارائه شده به کی‌یف اشاره کرده و گفت، این چیزی نیست که "صنایع نظامی ما برای محافظت از منافع ایالات متحده یا حتی تامین امنیت منطقه هند و اقیانوس آرام تولید کند". به عقیده او، ایالات متحده ظرفیت تولید کافی برای افزایش نرخ تولید تجهیزات نظامی را ندارد.

سناتور آمریکایی: در هر ثانیه ۸۰ هزار دلار برای اوکراین هزینه می‌ شود

تامی تابرویل، یکی از اعضای مجلس سنای آمریکا (جمهوری‌خواه از ایالت آلاباما) شب گذشته در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح برای بررسی درخواست بودجه پنتاگون برای سال مالی ۲۰۲۵ یادآور شد که در حال حاضر، هزینه‌های دولت ایالات متحده برای اوکراین به حدود ۸۰ هزار دلار در هر ثانیه می رسد و این کشور باید از ارائه این همه کمک بی نتیجه خودداری کند.

وی تاکید کرد که واشنگتن نباید این سطح از هزینه ها را بپردازد و باید راه‌های مناسب تری برای استفاده از بودجه مالیات دهندگان آمریکایی بیابد. این سناتور گفت: "نتیجه بررسی من این شده است که از سال ۲۰۱۴ تاکنون ما بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار در اوکراین هزینه کرده‌ایم. اکنون ما در حال چاپ یا سوزاندن ۸۰ هزار دلار در ثانیه، ۴.۶ میلیون دلار در دقیقه هستیم. ما دیگر نمی توانیم [این میزان هزینه] را حفظ کنیم. ما باید راه های بهتری برای خرج کردن پول خود پیدا کنیم."

در این رابطه، مایک مک کورد، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور مالی، محاسبات تابرویل را به چالش کشید و رقمی که این سناتور به آنها اشاره کرده را اغراق آمیز و بسیار زیاد خواند. به گفته معاون رئیس پنتاگون، ایالات متحده به این سرعت برای اوکراین پول خرج نکرده است: حدود ۳۰۰ میلیون دلار در سال و برای چند سال و تنها در دو سال گذشته - حدود ۴۰ میلیارد دلار دیگر هزینه شده است.

واشنگتن فروش کیت‌های سیستم دفاع هوایی هاوک به کی‌یف را تایید کرد

آژانس همکاری امنیتی پنتاگون گزارش داده است که وزارت امور خارجه آمریکا فروش احتمالی کیت‌های مربوط به سرویس سیستم‌های موشکی ضد هوایی هاوک (Hawk) به اوکراین به ارزش ۱۳۸ میلیون دلار را تایید کرد.

در این بیانیه آمده است: «وزارت امور خارجه تصمیم گرفته با فروش احتمالی سامانه پشتیبانی عملکرد موشک‌های هاوک و عناصر پشتیبانی لجستیک و نرم افزاری مرتبط با آن به نیروهای مسلح اوکراین با هزینه تخمینی ۱۳۸ میلیون دلار موافقت کند».

یادآوری شده که چنین تصمیمی به این دلیل است که یک وضعیت اضطراری بوجود آمده که مستلزم "فروش فوری تجهیزات و خدمات دفاعی فوق به دولت اوکراین در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده است."

در این بیانیه آمده: «این پیشنهاد فروش در جهت پیشبرد سیاست خارجی و اهداف امنیت ملی ایالات متحده با هدف تقویت امنیت کشور شریک که محرک ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی در اروپا است».

این سند همچنین تصریح می‌کند که نیروهای مسلح اوکراین نیاز فوری به افزایش توانایی‌های خود برای محافظت در برابر حملات موشکی روسیه و توانایی‌های هوایی نیروهای مسلح روسیه دارند.

توضیح زلنسکی در مورد طرح ارتش اوکراین برای ضدحمله جدید

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه با نشریه آلمانی بیلد، اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور در حال حاضر برنامه‌ ریزی برای انجام یک عملیات ضد حمله جدید هستند.

او گفت: «ما یک طرح ضد حمله جدید داریم. ولی سلاحهای موجود در کشور برای این عملیات کافی نیست». به عقیده وی، نیروهای مسلح اوکراین به سیستم های تسلیحاتی پیشرفته غربی نیاز دارند.

زلنسکی ابراز امیدواری کرد که کی‌یف نیز بتواند به فناوری‌های مدرن برای تولید سلاح دست یابد، زیرا "صحبت بر سر کی‌یفیت تسلیحات است".

علاوه بر این، وی اعتراف کرد که شکست اوکراین در مناقشه با روسیه در صورتی که ایالات متحده حمایت مالی و نظامی خود را متوقف کند، اکنون محتمل‌تر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد. رئیس‌جمهور اوکراین افزود: «شرکای ما تسلیحات مشخصی دارند که اکنون برای زنده ماندن به آنها نیاز داریم.و من نمی‌دانم چرا ما این سلاح‌ها را دریافت نمی‌کنیم.»

نگرانی کی‌یف از وضعیت ارتش در خط مقدم در ماههای آینده

آندری یوسف، سخنگوی اداره اطلاعات اصلی وزارت دفاع اوکراین اعتراف کرد که چند ماه آینده برای نیروهای مسلح این کشور انجام عملیات رزمی در خط مقدم جبهه اصلاً آسان نخواهد بود.

یوسف در یک برنامه تلویزیونی گفت: می‌دانیم که ماه‌های آینده وضعیت منطقه تمای برای ارتش اوکراین بسیار سخت خواهد بود.

پیش از این، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، الکساندر سیرسکی نیز اعتراف کرد که نیروهای مسلح روسیه در عرصه هوایی، موشکی و توپخانه برتری دارند. به گفته وی، وضعیت ارتش اوکراین به ویژه در مناطق آرتموفسک، آودیوسک و نواپاولوفسک سخت شده است.

سفیر روسیه: مردم غرب واقعاً از درگیری در اوکراین خسته شده‌اند

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده معتقد است که در کشورهای غربی، خستگی واقعی و فزاینده‌ای از تحمیل بار تامین مالی اوکراین بوجود آمده و این موضوع اختراع تبلیغات روسی نیست.

این دیپلمات به سوال رسانه‌ای در این باره در کانال تلگرامی سفارت روسیه اینگونه پاسخ داد: «آمریکایی‌های معمولی نمی‌دانند چرا باید سخت کار کنند و مالیات بپردازند، که پس از آن این پول برای تقویت مالی و نظامی یک کشور دوردست در اروپای شرقی استفاده شود. این در حالی است که انبوهی از مشکلات حاد اجتماعی-اقتصادی در داخل ایالات متحده انباشته شده است. برای بسیاری از سیاستمداران و آمریکایی های عادی، این یک نکته اصلی و مهم است.»

آنتونوف یادآور شد که طبقه حاکم در ایالات متحده خطای سیاست‌های خود در قبال روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را تشخیص نمی‌دهد. اما "تندورهای" آمریکایی به پایان درگیری در اوکراین نیاز ندارند، بلکه علاقه آنها تنها به فرسودگی و ناپدید شدن روسیه از نقشه ژئوپلیتیکی جهان است. به گفته وی، آمریکا هر روز روسیه را بدون بررسی حقایق و بدون ارائه شواهد به همه گناهان متهم می‌کند. با این حال و با وجود این، روسیه به دفاع از حقیقت ادامه خواهد داد.

سفیر در پایان نوشت: «اگر حقیقت کلیشه‌هایی را که برای مقامات آمریکایی مناسب و مفید است، از بین می‌برد، این مشکل ما نیست. واکنش دردناک واشنگتن به چنین حقایقی فقط از اثربخشی آن سخن می گوید.

ایلان ماسک: آمریکا هرگز هدف خود از درگیری اوکراین را اعلام نکرده است

ایلان ماسک، کارآفرین و میلیاردر آمریکایی، شب گذشته اعلام کرد، این واقعیت تلخ که دولت ایالات متحده حتی گزینه‌هایی را برای پایان دادن به درگیری نظامی در اوکراین در نظر نمی گیرد، بلکه نظریه یک «جنگ ابدی» را دنبال می‌کند، یک «مشکل واقعی» است.

این تاجر به سخنان چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس علیای کنگره که گفته بود ایالات متحده به دلیل تاخیر در کمک به کنگره، "فلج" شده است و نمی تواند درباره اقدامات بعدی در مورد اوکراین تصمیمی بگیرد، اینگونه پاسخ داد. ماسک در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) در این باره نوشت: "این مشکل واقعی است - اینکه هدف نهایی حتی هرگز تعریف نشده است، فقط جنگ برای همیشه!".

مشاور سابق پنتاگون: امتناع آمریکا از مذاکره با روسیه، ملت اوکراین را نابود خواهد کرد

داگلاس مک گرگور، مشاور سابق رئیس پنتاگون معتقد است که امتناع آمریکا از انجام مذاکرات صلح با روسیه می تواند به ناپدید شدن ملت اوکراین منجر شود.

او این نظر را در مقاله‌ای برای مجله The American Conservative بیان کرده و نوشت: امتناع واشنگتن از مذاکره با مسکو، ملت اوکراین را محکوم به انقراض می‌کند. این رویکرد به این معناست که حتی تعداد بیشتری از سربازان اوکراینی بی دلیل جان خود را از دست خواهند داد، زمانی که یک حمله قدرتمند تابستانی از طرف روسیه آغاز شود.و در نهایت مناقشه بر اساس شرایط مسکو پایان یافته و کی‌یف مجبور به قبول شکست شود.

مک گرگور همچنین یادآور شد که مقامات آمریکایی فناوری‌های نظامی روسیه به ویژه موشک های مافوق صوت، قدرت تولید و قدرت عملیاتی و توان رزمی نیروهای مسلح این کشور را بسیار دست کم گرفته‌اند. به عقیده او، این یک "اشتباه مهلک" از طرف ایالات متحده بود که منجر به ایجاد شرایط کنونی در منطقه درگیری به نفع نیروهای روسیه شد.

بایدن تعدادی از تحریم‌های ضدروسی را برای یک سال دیگر تمدید کرد

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت به دلیل "فعالیت های بدخواهانه مقامات مسکو"، تحریم‌ها علیه روسیه را به مدت یک سال دیگر تمدید کند.

بیانیه مربوطه در وب سایت کاخ سفید منتشر شده و در آن یادآوری شده است که فعالیت های مخرب ادعایی روسیه، از جمله "ممانعت از برگزاری انتخابات آزاد و دموکراتیک و تضعیف نهادهای دموکراتیک در ایالات متحده، متحدان و شرکای آن" و همچنین "مشارکت در فعالیت های مخرب با استفاده از فناوری های سایبری علیه ایالات متحده و متحدان و شرکایش" هستند.

علاوه بر این، ادعا شده که روسیه گویا "اصول به خوبی تثبیت شده حقوق بین الملل، از جمله تمامیت ارضی سایر کشورها" را نقض کرده است. واشنگتن معتقد است که دولت روسیه ظاهراً در «تشویق و استفاده از فساد فراملی برای تأثیرگذاری بر دولت‌های دیگر کشورها» و تضعیف «امنیت در کشورها و مناطق مهم برای امنیت ملی ایالات متحده» دست داشته است.

در این سند آمده است: فعالیت‌های روسیه "یک تهدید غیرعادی و فوق العاده برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده است." بایدن در مورد تمدید تحریم‌های ضد روسی به کنگره آمریکا اطلاع داده است.

کمیسیون اروپا کار بر روی چهاردهمین بسته تحریم‌ها علیه روسیه را آغاز کرد

والدیس دامبروسکیس، معاون رئیس اتحادیه اروپا اعلام کرد که کمیسیون اروپا در حال آماده سازی چهاردهمین بسته تحریم‌های ضدروسی است و انتظار دارد قبل از پایان بهار بر سر آن به توافق برسد.

وی گفت: «ما آماده‌سازی بسته چهاردهم تحریم‌ها را آغاز کرده‌ایم که باید در بهار تصویب شود. این بسته احتمالاً شامل فهرست گسترده‌ای از اقدامات محدودکننده با محافظت قوی در برابر دور زدن خواهد بود.»

دامبروسکیس افزود، علاوه بر این، اتحادیه اروپا به دنبال راه هایی برای جلوگیری از دور زدن تحریم ها از طریق شرکت های تابعه غربی فعال در خارج از اروپا است.

در عین حال، وی اذعان کرد که «فضای موجود» برای اتخاذ تدابیر محدودکننده جدید در حال محدود شدن است و بحث‌ها بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره این موضوع دشوارتر می‌شود.

پیش از این، در اوایل آوریل، جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، اعتراف کرد که رهبری اتحادیه اروپا از ابتدا درک کرده بود که این محدودیت‌ها منجر به فروپاشی اقتصاد روسیه نخواهد شد.

ضرر بخش کشاورزی اتحادیه اروپا از اوکراین ۸.۵ میلیارد یورو برآورد شده است

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ سودی معادل ۱۶ میلیارد یورو از واردات بدون عوارض گمرکی محصولات کشاورزی اوکراین دریافت کرد، اما بخش کشاورزی آن ۸.۵ میلیارد یورو ضرر کرد. یانوش وویچوفسکی، کمیسر اتحادیه اروپا، این موضوع را در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست غیررسمی وزرای کشاورزی کشورهای عضو اعلام کرد.

او گفت: برای کل اقتصاد اروپا، این آزادسازی تجاری خوب است، زیرا صادرات اروپا به اوکراین در سال ۲۰۲۳ حدود ۳۹ میلیارد یورو بود و واردات ۲۳ میلیارد یورو بود، یعنی سود رسیده به اقتصاد اروپا ۱۶ میلیارد یورو بود. اما برای کشاورزی اعداد متفاوت است - صادرات ما به اوکراین ۳ میلیارد یورو و واردات ما ۱۱.۵ میلیارد یورو بود.

این مقام اتحادیه اروپا یادآور شد که کشاورزان اروپایی هزینه آزادسازی تجارت با اوکراین را پرداخت می کنند و در نتیجه وضعیت کشاورزی اتحادیه اروپا پیچیده شده است.

پیش از این، در اواسط ماه مارس، گزارش شده بود که واردات بدون عوارض گمرکی محصولات از اوکراین به اتحادیه اروپا تا ژوئن سال ۲۰۲۵ تمدید خواهد شد.

نشست شورای حکام آژانس در مورد نیروگاه زاپوروژیه ۱۱ آوریل برگزار می‌شود

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین تایید کرد که نشست فوق‌العاده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بررسی حملات نیروهای مسلح اوکراین به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در تاریخ ۱۱ آوریل برگزار می‌شود.

اولیانوف در کانال تلگرامی خود نوشت: «اکنون دیگر تأیید شده که یک جلسه فوق‌العاده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به آخرین رویدادهای خطرناک پیرامون نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا اختصاص دارد، در روز پنجشنبه (۱۱ آوریل) بعد از ظهر برگزار خواهد شد.

بورل خواستار پایان دادن به حملات به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا شد

جوزپ بورل، مسئول سیاست دفاعی و دیپلماسی اتحادیه اروپا در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) در اظهاراتی کلی اعلام کرد که حملات به نیروگاه نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا باید متوقف شود. وی نوشت: «حملات بی پروای پهپادی به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا خطر یک حادثه هسته‌ای خطرناک را افزایش می دهد.»

بورل خواستار پایان دادن به چنین حملاتی شد. او همچنین تاکید کرد که روسیه «باید این تاسیسات را ترک کند».

در واکنش به این سخنان، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمانهای بین المللی در وین، ابراز عقیده کرد: «جوزپ بورل که خواستار خروج پرسنل نظامی روسیه از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا شده، حملات به این تاسیسات را تایید کرده، بدون آنکه نامی از مقصر بودن طرف اوکراینی ببرد.»

به گفته وی، اظهارات بورل در مورد وضعیت خطرناک فعلی نیروگاه نشان از "وضعیت ضعیف" سیاست خارجی اتحادیه اروپا دارد.اولیانوف افزود: «بورل حملات هواپیماهای بدون سرنشین به این تاسیسات را بی پروا خوانده و خواستار توقف آن شد، اما در عین حال از لزوم عقب نشینی ارتش روسیه از این منطقه صحبت کرده که این به نظر تشویقی برای حملات بیشتر اوکراین است.»

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1226688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =