روایت خزانه دار دانشگاه‌آزاد اسلامی از کاهش تعداد واحدهای زیان‌ده/ هیچ واحدی با مشکل مواجه نیست

خزانه دار دانشگاه‌ آزاد اسلامی با بیان اینکه سیاست‌های جدید دانشگاه موجب کاهش واحدهای زیان ده شد، گفت: این تغییر رویه باعث شد که ابتدا سیر صعودی تعداد واحدهای زیان‌ده به میزان قابل توجهی کنترل شد تا حدی که در پایان سال مالی93 ، شاهد آن بودیم که تعداد واحدهایی که در ایجاد تناسب بین هزینه‌ها با درآمد موفق نبودند به کمتر از 170 واحد رسید.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از ایسنا، امیری، با بیان اینکه قبل از آغاز دوره مدیریت دکتر میرزاده، بیش از 200 واحد این دانشگاه زیان ده بوده‌اند، گفت: تا نیمه سال 1392 اغلب مخارج عمرانی و سرمایه ای متوقف شده و منابع مالی دانشگاه فقط صرف هزینه‌های جاری می شد، با این وجود متاسفانه همچنان شاهد روند افزایشی نگران کننده ای در تعداد واحدهای زیانده بوده ایم. به گونه ای که قبل از آغاز دوره مدیریت دکتر میرزاده، بیش از 200 واحد در حالت زیاندهی بوده و یا به دلیل کمبود نقدینگی در ادامه فعالیت خدمات رسانی به دانشجویان دچار مشکل جدی در تامین مخارج بودند.

دکتر امیری افزود: با سیاست گذاری و تعیین خط مشی صحیح توسط مدیریت جدید دانشگاه، علاوه بر اینکه کارهای زیربنایی مانند عمرانی، سرمایه ای و توسعه تجهیزات آموزشی مجدداً مورد پیگیری و اقدام قرار گرفت، با ارائه الگوهای صحیح مدیریت هزینه، واحدهای دانشگاه به سمت کنترل هزینه‌ها رفته و مخارج خود را بر مبنای منابع مالی (درآمد) بودجه بندی کردند.

وی با بیان اینکه سیاست‌های جدید دانشگاه موجب کاهش واحدهای زیان ده شد، گفت: این تغییر رویه باعث شد که ابتدا سیر صعودی تعداد واحدهای زیانده به میزان قابل توجهی کنترل شد تا حدی که در پایان سال مالی93 ، شاهد آن بودیم که تعداد واحدهایی که در ایجاد تناسب بین هزینه‌ها با درآمد موفق نبودند به کمتر از 170 واحد رسید.

هیچ یک از واحدهای زیان ده در انجام وظایف جاری به مشکل جدی برخورد نکردند

خزانه دار دانشگاه‌ازاد اسلامی خاطر نشان کرد: همچنین بر اساس دستور اکید ریاست دانشگاه، هر یک از این واحدها که دچار مشکل بودند، با مدیریت صحیح نقدینگی که توسط سازمان مرکزی انجام شد، هیچگاه در انجام وظایف جاری به مشکل جدی برخورد نکرده و با تزریق وجوه از سازمان مرکزی به نحو احسن به امور و وظایف خود پرداخته اند.

امیری با بیان اینکه در پایان سال 94 نیز همانند سال 93 واحدهای زیان ده کاهش چشم گیری خواهند داشت، بیان کرد: کلیه واحدهایی که در شرایط نامساعد قرار گرفته بوده اند توسط بخشهای نظارتی دانشگاه از جمله معاونت اداری و مالی، بازرسی، حسابرسی، حراست، خزانه داری و سایر بخشهای نظارتی مورد ارزیابی عملکرد مدیریتی قرار گرفته و با انجام اصلاحاتی در مدیریت هزینه‌ها توسط مسئولین واحدها، برای برون رفت از این مشکل تلاش گسترده ای انجام شد، به گونه ای که انتظار می رود در تراز پایان سال مالی 94 تعداد واحدهای زیانده همانند سال مالی 93 کاهش زیادی را داشته باشد.

تراز مثبت عملکردی دانشگاه آزاد اسلامی

خزانه دار دانشگاه آزاد اسلامی همچنین از تراز مثبت عملکردی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: بر این اساس در سال مالی 93 دانشگاه آزاد اسلامی مبلغ 574 میلیارد تومان مازاد درآمد بر هزینه داشته است.واحدهای دانشگاه، در سال مالی 93 به میزان 88.17 درصد از کل منابع درآمدی را صرف هزینه‌های جاری و مابقی را به طور کامل صرف توسعه فضای آموزشی مورد نیاز و تجهیزات آموزشی جهت ارتقای کیفیت دانشگاه کرده اند.

وی افزود: همچنین در جهت پیشرفت بهتر در توسعه کیفی علاوه بر وجوه موجود، مبالغ قابل توجهی از سیستم بانکی کشور تسهیلات دریافت شده است، تا حدی که جمع مخارج دانشگاه در جهت کیفی سازی به اضافه تسهیلات بانکی اتخاذ شده باعث شد تا حدود 17.97 درصد منابع مالی دانشگاه نیز صرف توسعه کیفی دانشگاه شود.

امیری با بیان اینکه در سال مالی 93 میزان ارائه خدمات به دانشجویان، بیش از میزان وجه دریافتی بوده است، گفت: مشاهده می شود که جمع این دو میزان بیش از 100درصد منابع در اختیار دانشگاه بوده است و این بدین معنا است که در سال مالی 93 میزان ارائه خدمات به دانشجویان بیش از میزان وجه دریافتی بوده است. همچنین طبق بررسی صورتهای مالی دانشگاه طی سال مالی 94 پیش بینی می شود، این درصدها روند بهتری را در صورتهای مالی پایان سال 94 داشته باشند.

دانشگاه آزاد اسلامی به سمت دانشگاه کارآفرین در حرکت است

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، با سرعت قابل توجهی به سمت تبدیل شدن به یک دانشگاه کارآفرین پیش می رود، گفت: متاسفانه برخی می خواهند با ایجاد شایعات و بیان مطالب غیرواقعی (به زعم خود) در بین عوامل فعال در داخل دانشگاه سستی ایجاد کرده و سرعت این مجموعه را کند و یا مانع پیشرفت بیشتر این دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی شوند.

خزانه دار دانشگاه‌ آزاد اسلامی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی به اتکای نفس مسیحایی حضرت امام خمینی «ره»، پیروی از فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری ، بهره مندی از هدایت مدبرانه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نیز مدیریت هوشمندانه و خلاقانۀ رییس دانشگاه همواره می کوشد تا با ارائه خدمات بهتر نسبت به گذشته در آموزش جوانان مستعد این مرز و بوم کوشش کرده و در اعتلا و سربلندی ایران عزیز سهم قابل توجهی را ایفا کند.

دکتر امیری در پایان خاطرنشان کرد: نشر مطالب غیرواقعی در خصوص این مولود انقلاب، نه تنها باعث ایجاد سستی نخواهد شد، بلکه دانشگاه آزاد اسلامی با عزمی راسخ و تلاش بی قفه در اجرای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر کارآفرین نمودن دانشگاه خواهد کوشید تا علاوه بر ارتقای روزافزون سطح کیفی این دانشگاه، با اجرای طرحهای تجاری سازی ایده‌ها و اختراعات دانشجویان و اساتید این دانشگاه، اتکا به شهریه را کاهش دهد.

کد خبر: 607439

وب گردی

وب گردی