٨٠ درصد کشاورزی کشور خرده مالکی است

یک مقام مسئول با بیان اینکه انحلال سازمان مرکزی تعاون روستایی منجر به فروپاشی شبکه تعاونی‌های کشاورزی می‌شود، گفت: حدود ٨٠درصد کشاورزی ما خرده مالکی است که در قالب تعاونی‌ها ساماندهی می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز) و به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی؛ افشین صدر دادرس در واکنش به مصوبه دولت مبنی بر ادغام سازمان مرکزی تعاون روستایی در وزارت جهاد کشاورزی گفت: ما با این تصمیم که ابهامات زیادی نیز در آن وجود دارد، به شدت مخالفیم.

مدیرعامل اتحادیه دام‌های سبک با اشاره به اینکه تصمیم مذکور غیرکارشناسی است، افزود: تشکیل سازمان مرکزی تعاون روستایی براساس قانون بوده بنابراین انحلال یا ادغام آن نیز باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود و مجلس در این زمینه تصمیم گیری کند.

دادرس تاکید کرد: بنابراین این مصوبه دولت در تضاد با قوانین بالادستی است.

وی با بیان اینکه آموزش، ترویج، تشکیل و توسعه و نظارت بر کار تعاونی‌ها از جمله وظایف سازمان مرکزی تعاون روستایی است، تصریح کرد: در وزارت جهاد کشاورزی هیچ واحد تخصصی وجود ندارد که بخواهد چنین کاری را انجام دهد و سرنوشت تعیین و تقویت تشکل‌ها و حمایت از آنان نامعلوم خواهد بود.

دادرس با اشاره به اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی از طریق تعاونی‌ها، رابط بین دولت و بدنه اجتماعی بخش کشاورزی است، افزود: با انحلال سازمان ارتباط بین بخش دولتی و بهره برداران قطع می‌شود.

وی تاکید کرد: در دولت فعلی ارتباط بین مسئولان و تعاونی‌ها به شدت ضعیف بوده و این اقدام نیز تیر خلاصی بر ساختار تعاونی‌های کشاورزی و روستایی کشور است.

دادرس با بیان اینکه ساختار بخش کشاورزی و دامپروری کشور ما خرده مالکی است، گفت: بین ۷۰ تا ۸۰ درصد کشاورزی کشور به صورت خرده مالکی است و این کشاورزان خرد در قالب تعاونی‌ها گرد هم جمع شده‌اند، برای هدایت این گروه و حمایت از آنها باید ارتباط قوی بین دولت و تعاونی‌های کشاورزی و روستایی شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه حدود شش هزار تعاونی کشاورزی و روستایی در کشور فعال است که سازمان مرکزی تعاون روستایی بر کار آنها نظارت دارد، تاکید کرد که انحلال این سازمان به معنای تضعیف تعاونی‌های کشاورزی است ضمن اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی اموال و تجهیزات فراوانی دارد که در صورت لزوم در اختیار تعاونی‌ها قرار می‌دهد در صورتی که این سازمان منحل شود، کدام دستگاه چنین امکاناتی را در اختیار تعاونی‌ها قرار خواهد داد؟

انتهای پیام/

کد خبر: 1094541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =