جزئیات همکاری ۴ وزارتخانه در طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد

مشاور وزیر اقتصاد با اشاره به جزئیات همکاری ۴ وزارتخانه در طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد (مهیا) گفت: مجوز نانوایی در تهران تا ۵میلیارد تومان معامله می‌شد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه براساس طرح وزارت اقتصاد در خصوص مدیریت آرد و نان مقدار عرضه نان باید قابل قبول باشد، گفت: امروز بیش از 80 روز از شروع طرح مذکور می‌گذرد و بیش از 70 هزار نانوایی به سامانه تجهیز شده‌اند.

وی افزود: برآورد ما براساس آمارهای ادارات‌کل غله و خدمات بازرگانی،  این است که 75 هزار واحد نانوایی فعال سنتی در سطح کشور داشته باشیم، سطح پوشش فعلی این طرح حدود 95 درصد کل نانوایان است. برخی مشکلات مانند فوت مالک باعث عدم پوشش کامل طرح شده و یا امکان تخصیص کارت‌خوان هوشمند وجود دارد. مثلا مجوز نانوایی تاریخ گذشته است بر این اساس از سمت دولت محدودیتی وجود ندارد. روزانه فروش حدود 100 میلیون قرص نان در سامانه ثبت می‌شود که شامل 7.5 میلیون تراکنش بانکی است.

جلال با اشاره به جزئیات طرح مدیریت هوشمند آرد و نان، گفت: این تعداد تراکنش توسط 6.5 میلیون کارت بانکی یکتا انجام و به طور متوسط هر 3 روز خرید نان توسط 28 میلیون خانوار ایرانی انجام می‌شود.

مشاور وزیر اقتصاد افزود: این طرح با هدف جلوگیری از انحراف نان یارانه‌ای دنبال می‌شود،  فردی که بیشتر از یارانه استفاده می‌کند که تمکن مالی بالاتری دارد. برخلاف سایر اقلام مصرف بیشتر نان توسط خانوارهای کم‌درآمد است و  بر این اساس نان آخرین سنگر معیشتی عموم مردم است.

جلال با بیان اینکه در دولت فرض بر این بود که هزینه دسترسی مردم به نان سنتی نباید تغییر کند، گفت: زمانی که آرد در اختیار نانوا قرار می‌گیرد و بازار رقیب 20 برابر فاصله قیمتی دارد باید زیرساختی طراحی شود که از انحراف یارانه آرد جلوگیری شود. در این طرح نیم‌نگاهی به افزایش کیفیت نان و کاهش دور ریز هم وجود دارد.

همکاری 4 وزارتخانه در طرح مدیریت هوشمند آرد و نان

مشاور وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه چون قرار بود از زیرساخت‌های بانکی بهره ببریم و تنظیم‌گر این بانک نیز وزارت اقتصاد، است افزود: در این طرح کاهش هزینه‌های دولت مطرح شده بود بر این اساس تهیه  زیر ساخت جهت تحقق اهداف سیاستگذار به وزارت اقتصاد واگذار شد. یک هماهنگی مشترک بین 4 وزارتخانه انجام شده تا از مرداد ماه وارد فاز دوم طرح شویم تا بتوانیم نظام هوشمند تخصیص آرد به نانوایان را هدایت کینم. عملیات اجرایی به صورت‌ مشترک با کمک وزارت صمت، کشور و کشاورزی در دستور کار است تا طی دو ماه آینده شاهد آثار صرفه‌جویی ناشی از این طرح  باشیم. بر این اساس در این فاز ضریب 15 درصدی جبران هزینه های نانوایان تعدیل خواهد شد.

جزئیات فاز دوم طرح مدیریت آرد و نان/ترمیم ضریب 15 درصدی افزایش تراکنشهای نانوایان

جلال با اشاره به اینکه سهمیه آرد با مجوز نانوا گره خورده بود و تا سقف مجوز امکان خرید آرد یارانه‌ای برای نانوایان وجود داشت، گفت: در این فاز دنبال متناسب‌سازی سهمیه آرد نانوایان در کشور هستیم و هدف این است که منطق نه چندان قوی تحت عنوان سهمیه آرد یارانه‌ای کنار گذاشته شود. رویکرد سنتی با مفهوم سهمیه که به آن نقدهای جدی وارد است در فاز دوم طرح شکسته خواهد شد و به سمت شناورسازی دسترسی نانوایان به آرد برویم. بسته به نوع استان در دوره‌های یک‌ ماه یا دو ماهه دسترسی برای خرید آرد یارانه‌ای در دوره بعدی مهیا می‌شود.

سه رکن اصلی طرح مدیریت آرد و نان

وی افزود: اولین رکن این طرح ثبات قیمت نان سنتی است، مردم سهمیه نان ندارند و این موضوع از ابتدا یک‌گمان رسانه‌ای بود و در طراحی مدل جایگاهی نداشته است. بر این اساس کارت نان نیز یک شایعه رسانه‌ای است. بر این اساس مردم فقط از طریق کارتخوان جدید خرید نان انجام‌ می‌دهند.

مجوز نانوایی در تهران تا 5 میلیارد تومان معامله می‌شد

جلال ادامه داد: بعد از پیاده‌سازی طرح دسترسی مجوز نانوایی تسهیل می‌شود. پیش از این‌ مجوز نانوایی تا 5 میلیارد تومان بود که این موصوع هزینه تولید نان را افزایش می‌داد. سود پخت نان پاسخ این هزینه‌ها را نمی‌داد. این انحصار ناخواسته مجوز نانوایان شکسته خواهد شد و بر این اساس صدور مجوزهای جدید در حوزه نانواییها تسهیل خواهد شد.

دو اتفاقی که برای نانوایان در خلال طرح وزارت اقتصاد رخ می‌دهد

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه هم‌اکنون برای جلوگیری از افزایش قیمت نان،  15 درصد کمک هزینه به نانوایان تعلق می‌گیرد، تصریح کرد: رویکرد کلی در این فاز دو بخش دارد؛ کار کارشناسی از استان‌های مختلف برای تعیین‌ میزان افزایش هزینه‌ها و پوشش آن انجام شده است. بعد از عملیاتی شدن این موضوع ایده شناورسازی و متناسب‌سازی دسترسی نانوایان به آرد یارانه‌ای برای محدودسازی جهت جلوگیری از انحراف از شبکه واقعی پیاده‌سازی خواهد شد.

جلال گفت: نانوایی های موجود که اغلب نانوایی هایی هستند که آرد را تبدیل به نان مردم می کنند، بدون محدودیت، بعد از اجرای طرح، می توانند آرد خودشان را دریافت کنند و هیچ نگرانی در خصوص مقدار سهمیه و محدودیت ساعت کار نخواهند داشت.

شاور وزیر اقتصاد گفت: بعد از استقرار کارتخوان های هوشمند در کلیه نانوایی های کشور، یک داشبورد مدیریتیِ تراکنش های فروش بصورت یک اپلیکیشن روی موبایل یا تحت وب در اختیار هر نانوا قرار می گیرد که می تواند عملکرد روزانه و حجم تراکنش های فروش خودش را رصد کند و هشدار های صادره در مورد تراکنش های غیر متعارف احتمالی را مشاهده نماید.

جلال اعلام کرد: دولت مابه التفاوت قیمت آرد را در پایان هر روز متناسب با نان فروخته شده به نانوا پرداخت می کند و او می تواند بلافاصله در اپلیکیشن مربوط، آن را مشاهده کند.
وی گفت: این سامانه بعد از فراگیری کارتخوان های هوشمند در کل کشور و بعد از نتیجه گرفتن از دوره آزمایشی، در اختیار نانوایان قرار می گیرد.

مشاور وزیر اقتصاد تصریح کرد: بعد از اجرای آزمایشی طرح هوشمند سازی یارانه نان در استان زنجان و گرفتن نتایج فاز دوم طرح که چنانچه گفته شد، مربوط به بحث مدیریت یارانه آرد به صورت هوشمند است، در توسعه آن بین استان ها محدودیت خاصی نداریم؛ تمام تجهیزات، تامین و زیر ساخت های مربوط، برای راه اندازی آن فراهم شده و پیش بینی دولت این است که ظرف یکماه آینده کل نانوایی های کشور تجهیز شوند.

وی عنوان کرد: نانوایان در مدت باقی مانده، تا شروع سراسری طرح، عملیات فروش خود را کمافی السابق بصورت عادی انجام خواهند داد و در ادامه، با شروع فرآیند، با هماهنگی استانداران، مطابق برنامه ریزی مدیران استانی، طی بازه زمانی کوتاه و بصورت موازی در چند استان، عملیات نصب تجهیزات، شروع و به تدریج در کل کشور فراگیر می شود.

مشاور وزیر اقتصاد در پایان با بیان اینکه برآورد دولت این است که سالانه حدودا 10 میلیون تن گندم برای تامین نان مردم مصرف می شود، گفت: برآورد کارشناسان وزارت جهاد و وزارت اقتصاد هم بر این است که ما حدودا 30 درصد عرضه خارج از شبکه داریم که با اجرای این طرح، جلوی آن گرفته می شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1150129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =