مادران درچه صورت می‌توانند پرونده تحصیلی دانش‌آموز را بگیرند؟

برخی مدارس شهر تهران از ارائه پرونده تحصیلی دانش‌آموزان به مادران خودداری می‌کنند، در همین ارتباط وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: مادر هم می‌تواند پرونده تحصیلی دانش‌آموز را دریافت کند.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، هم‌اکنون برخی از مدارس دولتی شهر تهران از ارائه پرونده تحصیلی دانش‌آموزان به مادران خودداری می‌کنند و تنها شرط اعطای کارنامه و پرونده تحصیلی را مراجعه پدر اعلام کرده‌اند، در حالی که به نظر می‌رسد اقدام این مدارس دولتی در شهر تهران منطبق با هیچ قانون یا مقرره مشخصی نبوده و در آیین‌نامه اجرایی مدارس نیز بندی دال بر عدم تحویل پرونده تحصیلی دانش‌آموزان به مادران وجود ندارد.

این مشکل در سال‌های گذشته نیز وجود داشت و در همان ایام محمدحسین کفراشی؛ مدیرکل وقت ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش صراحتاً اعلام کرد: هیچ بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت دریافت پرونده تحصیلی و کارنامه دانش‌آموزان توسط مادران وجود ندارد.

بیشتر بخوانید

دولت چهاردهم عدالت آموزشی را در اولویت قرار دهد / لزوم اصلاح روش‌های جذب معلم

در همین ارتباط امید رضاوند؛ مدیرکل حقوقی و قضایی وزارت آموزش و پرورش گفت: مطابق رأی وحدت رویه هیئت عمومی دیوان عالی کشور، کودکان صغیر دختر با رسیدن به سن ۹ سال و پسر با رسیدن به سن ۱۵ سال، حق دخل و تصرف در تمام امور غیرمالی خود را دارند.

وی افزود: با توجه به اینکه دریافت پرونده تحصیلی یک امر غیرمالی است بنابراین دانش‌آموز دختر ۹ ساله و پسر ۱۵ ساله می‌تواند پرونده تحصیلی خود را بدون نیاز به همراهی یا دخالت پدر و مادر دریافت کند.

مدیرکل حقوقی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در خصوص دانش‌آموزانی که به سن ۹ و ۱۵ سال نرسیده‌اند، با وجود نظر برخی حقوقدانان آنچه به نظر می‌رسد، تحصیل کودک و تمام امور وابسته و مرتبط با تحصیل او، متأثر از وضعیت حضانت کودک بوده و با توجه به ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی و البته ماده ۱۱۶۸ همان قانون که صراحتاً نگهداری اطفال را هم حق ابوین می‌داند و هم تکلیف ابوین، مادر هم می‌تواند پرونده تحصیلی دانش‌آموز کودک با سن کمتر از ۹ و ۱۵ سال را دریافت کند.

رضاوند گفت: در صورت جدایی پدر و مادر از یکدیگر نیز در صورتی که با رأی دادگاه حضانت از پدر سلب و به مادر اعطا شده باشد، مادر صلاحیت لازم برای دخالت در امر تحصیل فرزند خود و دریافت پرونده تحصیلی او را خواهد داشت.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1234384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =