تورم عوامل اصلی شکاف میان دستمزد و هزینه‌های زندگی / سال آینده اتفاقات خوبی در دستمزد کارگران رقم می‌خورد

نماینده جامعه کارگری شکافی که بین دستمزد و میزان درآمد کارگران با هزینه‌های زندگی آنان وجود دارد عوامل مختلفی دارد، اما مهم‌ترین آن همین بی‌توجهی به افزایش تورم در سال آینده است.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ هادی ابوی در خصوص تأثیر جلسات شورای عالی کار و کمیته دستمزد در تعیین دستمزد کارگران، گفت: تشکیل جلسات شورای عالی کار و کمیته دستمزد و مطالبه گری مجموع نمایندگان و تشکلات کارگری منجر به این بحث مهم شد که در رابطه با میزان دستمزد کارگران و اثرات آن پژوهش انجام شود و مرکز پژوهش‌های سازمان تأمین اجتماعی با انجام این پژوهش آمار خوبی را اعلام کرد که در اختیار نمایندگان کارگری و کارفرمایی قرارگرفته و منتشر نیز خواهد شد.

وی بابیان اینکه با توجه به خلاصه و چکیده این پژوهش ها دیگرکسی نمی‌تواند نسبت به بحث تعیین دستمزد کارگران ادعایی داشته باشد، افزود: بر اساس این پژوهش‌ها کارگران شاغل ازنظر معیشتی ضعیف شده‌اند و درنتیجه کارگری که سال‌هاست کار می‌کند باید ازنظر وضعیت معیشتی ارتقاء یافته باشد، اما متأسفانه نه تنها این اتفاق نیفتاده است بلکه کارگران از نظر تأمین معیشت زندگی ضعیف تر  هم شده‌اند.

دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور نتیجه مذاکرات و تشکیل جلسات شورای عالی کار و کمیته دستمزد را موجب تصمیم‌گیری بهتر در تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده دانست و افزود: مشخص شد باید مانند سال های  گذشته در تعیین دستمزد به نرخ تورم سال قبل اکتفا نکنیم و در این زمینه آینده‌نگری داشته باشیم.

به گفتهٔ این نماینده جامعه کارگری شکافی که بین دستمزد و میزان درآمد کارگران با هزینه‌های زندگی آنان وجود دارد عوامل مختلفی دارد، اما مهم‌ترین آن همین بی‌توجهی به افزایش تورم در سال آینده است.

ابوی بابیان اینکه ما از گروه کارفرمایان خواهش می‌کنیم که طرز تفکر خود را مقداری تغییر دهند و با دیدن واقعیت‌ها بر نظرات خود پافشاری نکنند، افزود: شکایت امروز کارفرمایان از عدم تمایل کارگران به‌کار و کمبود کارگر به دلیل کافی نبودن دستمزد کارگران برای تأمین هزینه‌های زندگی آنان است.

این فعال حوزه کار بابیان اینکه که هیچ عقل سلیمی حاضر نیست با دریافت به‌عنوان مثال مبلغ ۳ میلیون تومان در ماه کار کند درحالی‌که هزینه زندگی برای یک ماه چند برابر این مبلغ است افزود: متأسفانه دیگر ایستادگی و پایداری در کار بین کارگران وجود ندارد و اکثر آنان به مشاغل کاذب روی آورده‌اند.

دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با اشاره به اینکه ما همیشه از دولت‌های پیشین و این دولت در خصوص نحوهٔ تشکیل جلسات شورای عالی کار انتقاد کرده‌ایم، اما باید از وزیر کار تشکر کرد که با تشکیل این جلسات در سومین شنبه هرماه رأس ساعت ۶ نظم خوبی به تشکیل این جلسات داد افزود: این اهمیت به  موضوع را نشان می‌دهد.

وی بابیان این‌که این موضوع بحث تبلیغاتی نیست بلکه تداوم برگزاری این جلسات با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان استاندارد در جلسه شورای عالی کار ما احساس می‌کنیم به موضوع اهمیت می‌دهند و برای خروجی مثبت از این جلسات تمایل وجود داد.

ابوی ادامه داد: در سال‌های گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت و یا رئیس سازمان استاندارد که طبق قانون باید در جلسات شورای عالی کار یا حتی در آخرین جلسه کمیته دستمزد هم شرکت می‌کردند، اما حضور نمی‌یافتند که این‌یک ایراد بود.

این عضو جامعه کارگری در پایان تأکید کرد: با تلاش‌ها و مطالبه گری های انجام‌شده از شورای عالی کار و دولت اتفاق خوبی برای  سال آینده رقم خواهد خورد و ما امیدواریم و پیش‌بینی می‌کنیم که در تعیین دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۱ اتفاقات بهتری رخ بدهد.

منبع: میزان

کد خبر: 1125672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =