دود توزیع ناعادلانه پزشک در چشم مردم مناطق محروم / ۴۵ درصد پزشکان در ۵ کلانشهر هستند

تجمع خدمات درمانی در کلانشهرها و توزیع ناعادلانه پزشک باعث شده تا مردم ساکن شهرهای کوچک برای دسترسی به این خدمات رنج سفر را به جان بخرند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، دسترسی آسان به خدمات درمانی باکیفیت در تمام نقاط کشور یکی از مهمترین اهداف نظام سلامت است اما امروز تجمع خدمات درمانی در کلانشهرها باعث شده تا مردم ساکن شهرهای کوچک برای دسترسی به این خدمات رنج سفر را به جان بخرند.

بیشتر بخوانید:

بودجه افزایش ظرفیت پزشکی؛ منفی ۵ همت!

محمد رئیس‌زاده، رئیس سازمان نظام پزشکی هم عنوان کرده که ما کمبود متخصص داریم اما بیش از آن مشکل در توزیع نامناسب پزشکان است. بنا به گفته این مقام مسئول، ۴۵ درصد از پزشکان در پنج کلانشهر ساکن هستند.

محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مهریز در مجلس هم می‌گوید: طبق اصل ۲۹ قانون اساسی مردم حق دارند از امکانات بهداشت و درمان به ویژه پزشک برخوردار باشند اما امروزه در شهرستان‌های دوردست و مناطق محروم شاهد عدم حضور پزشک هستیم و مردم مجبورند برای رفع مشکلات درمانی خود ده‌ها و صدها کیلومتر مسافت را برای رسیدن به مراکز استان‌ها طی کنند.

از طرفی توزیع نامناسب پزشک باعث می‌شود تا مراکز درمانی در برخی شهرهایی که با کمبود پزشک مواجه هستند، شاهد شلوغی مراکز درمانی و افزایش فشار بر کادر درمان باشیم.

حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است که این ناعدالتی حتی در شمال و جنوب تهران هم به چشم می‌خورد. وی در این باره به ایسکانیوز گفت: هدف نظام سلامت افزایش طول عمر مردم و ایجاد زندگی باکیفیت‌تر است. برای رسیدن به این هدف باید کیفیت داشته و پزشکان و کادر درمان خوب تربیت کند. قدم بعدی این است که پزشکان و کادر درمان را عادلانه توزیع کند؛ مردمی که در سیستان و بلوچستان زندگی می‌کنند، به همان اندازه برای نظام سلامت اهمیت دارند که مردم شمال تهران اما این عدالت برقرار نیست.

وی افزود: مردمی که در شمال شهر تهران زندگی می‌کنند به دلیل بی‌عدالتی راحت‌تر به بیمارستان‌ها دست‌رسی دارند. در اسلامشهر به ازای ۸۰۰ هزار نفر ۱۳۰ تخت وجود دارد. اکثر بیمارستان‌های تهران بالای خط خیابان انقلاب ساخته شده‌اند. کیفیت خدمات سلامت در ایران خوب است اما در توزیع و عدالت دچار ضعف هستیم. وظیفه حاکمیت فراهم کردن حداقل‌هایی از درمان با نازل‌ترین قیمت‌ها و در برخی موارد رایگان برای مردم است تا همه از نعمت سلامت بهره‌مند شوند.

ابراهیم نوری گوشکی، متخصص پزشکی خانواده در گفت‌وگو با ایسکانیوز با اشاره به اینکه موضوع توزیع پزشک همیشه محل مناقشه بوده است، عنوان کرد: مشکلی که کشور ما با آن روبروست، فقط افزایش تعداد پزشکان عمومی یا متخصص نیست، بلکه مشکل توزیع این پزشکان در مناطق مختلف کشور است.

این متخصص پزشکی خانواده معتقد است که مهمترین خلا موجود در این زمینه نبود روشی مشخص برای توزیع پزشک است. وی در این باره بیان کرد: به نظر می‌رسد در نظام سلامت ایران تاکنون روشی جامع، مبتنی بر شواهد و مناسب برای تخصیص منابع انسانی بر اساس نیازهای واقعی مردم طراحی و مورد استفاده قرار نگرفته است و هنوز تخصیص آن بیشتر براساس روش‌های سنتی موجود صورت می‌گیرد که در نتیجه باعث شده تا توزیع و استفاده از منابع محدود ناعادلانه انجام شود و از طرفی بسیاری از نیازهای اساسی مردم بدون پاسخ بماند.

وی اضافه کرد: بنابراین، اگر تعداد پزشکان موردنیاز هم در یک محدوده جغرافیایی تامین شود اما توزیع جغرافیایی آنها نامتوازن باشد، منجر به دسترسی نامناسب به خدمات درمانی در برخی مناطق به دلیل کمبود پزشک می‌شود. همچنین در مناطقی که مازاد نیروی پزشک وجود دارد و نظام ارجاع برقرار نیست، بعضا باعث ارایه خدمات درمانی بیش از حد و به دنبال آن افزایش خطاهای پزشکی و عوارض جانبی خواهد شد.

کارشناس سلامت گفت: لذا بخش بهداشت و درمان در راستای تحقق عدالت اجتماعی، نیازمند تربیت و توزیع مناسب نیروی انسانی در کلیه مراکز ارایه خدمات سلامت و گستره مکانی و زمانی مورد نیاز افراد جامعه است. آنچه مهم است، برنامه‌ریزی و توزیع مناسب نیروی انسانی متخصص در نظام سلامت کشور است و از این طریق می‌توان دستیابی به مراقبت سلامت عادلانه و مطلوب را تسهیل کند.

نوری با بیان اینکه تعداد پزشک متخصص در حال حاضر یک ششم استانداردهای جهانی است، عنوان کرد: طبق آمارهای سازمان نظام پزشکی کشور، بیش از ١٥٠ هزار پزشک اعم از عمومی، متخصص و فوق تخصص در کشور تحصیل کرده‌اند که با توجه به جمعیت بیش از ٨٥ میلیونی ایران، معادل سرانه پزشک به ازای هر هزار نفر ۷/۱ نفر خواهد شد. بر اساس صحبت‌های رئیس سازمان نظام پزشکی کل کشور، تعداد پزشک متخصص در حال حاضر یک ششم استانداردهای جهانی است.

متخصص پزشکی خانواده بیان کرد: لذا ضمن اصلاح نحوه توزیع جغرافیایی پزشک متخصص در کشور، با توجه به نگرانی از کمبود متخصص و نیاز به تربیت بیشتر پزشک متخصص، ابتدا بایستی بستر و زیرساخت‌های لازم آموزشی برای تربیت پزشک با توجه به نیاز مناطق مختلف کشور در نظر گرفته شود هر چند من اعتقاد دارم با توجه به شرایط فعلی تعداد پزشک موجود و مدت زمان چهار ساله‌ای که طول می‎کشد یک متخصص تربیت شود، می‌توان با رفع موانع بخشی از مشکلات حوزه خدمات سلامت را مرتفع کرد.

به گزارش ایسکانیوز، آنچه از صحبت‌های کارشناسان برداشت می‌شود، این است که باید ابتدا الگوی مشخصی برای توزیع پزشک براساس نیاز پزشک وجود داشته باشد و پیش از آن باید ظرفیت دانشگاه‌ها در هر منطقه متناسب با نیاز منطقه باشد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1220078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =