علائم فیزیکی افسردگی که اغلب افراد درباره آن نمی دانند

افسردگی با حالت اندوه داشتن متفاوت است و برای تشخیص این دو از یکدیگر می توان از طریق علائم جسمی افسردگی پی به تفاوت این دو و تشخیص افسردگی برد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، هر از چندگاهی داشتن احساس اندوه بخش عادی زندگی است اما افسردگی یک چیز بسیار متفاوت است. این می تواند منجر به انواع مختلفی از علایم شود - هم عاطفی و هم فیزیکی - که بر زندگی روزمره فرد تاثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید:

آلبالو برای چه افرادی مضر است؟

افسردگی یک بیماری شایع است و طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی حدود ۳۵۰ میلیون نفر از سنین مختلف از افسردگی رنج می برند و افرادی که افسردگی دارند، نا امیدی، تنهایی و یا از دست دادن علاقه به چیزهایی که زمانی از آن ها لذت می برند را تجربه می کنند و تمام این احساسات می تواند با توانایی فرد برای عملکرد درست و موثر بر کیفیت زندگی آن ها تداخل داشته باشد.

در حالی که بسیاری از مردم از این علائم عاطفی آگاه هستند، علائم فیزیکی مربوط به افسردگی اغلب نادیده گرفته می شوند چون آن ها به عنوان ارتباط دیده نمی شوند. برای درک افسردگی باید از علائم فیزیکی نیز آگاه باشید که این می تواند به تشخیص به موقع و درمان کمک کند. 

علائم جسمی افسردگی

۱. کاهش یا افزایش وزن:

افسردگی هورمون ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود که شما بخواهید بیش از حد معمول غذا بخورید و هم چنین، مسائل خواب مرتبط با افسردگی می تواند مشکل را پیچیده کند چون محرومیت از خواب می تواند با گرسنگی و هورمون ها رخ دهد وو پس بنابراین افسردگی می تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ که در ژورنال روان شناسی بهداشت منتشر شد حاکی از آن است که افراد افسرده خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به چاقی دارند و این میزان در میان افراد افسرده به خاطر چاقی مفرط، به ویژه برای زنان نوجوان بالا بود و این یافته ها ناشی از مرور داده ها از ۱۶ مطالعه بود. اگر شما یا فردی در اطرافتان یک تغییر نسبتاً ناگهانی در وزن را تجربه می کند، به پزشک مراجعه کنید تا به علت افسردگی نگاهی بیندازد.

 ۲. درد و رنج:

 بعضی مواقع درد مفاصل یا ماهیچه ای می تواند ناشی از افسردگی باشد و وقتی احساسات را در داخلتان نگه دارید، در نهایت به صورت فیزیکی به شکل درد بدن ظاهر می شوند. چه به صورت سردرد و چه درد کمر، احساسات سرکوب گرایانه می تواند به هر شکلی از درد بیرون بیاد و یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که در PLOS منتشر شد نشان داد بیمارانی که دارای علائم افسردگی حاد و یا اضطراب هستند یک نوع درد قلبی - تنفسی بیشتری را در مقایسه با افراد غیر مبتلا دارند و با این حال، این امر تحقیقات بیشتری را می طلبد.

در برخی موارد، درد نیز منجر به افسردگی می شود و برای مثال، اگر در حین راه رفتن و یا انجام کارهای خانه درد زیادی دارید، می تواند باعث شود که شما احساس کمبود بکنید.

افراد مبتلا به فیبرومیالژیا در حدود ۳.۴ برابر بیشتر به افسردگی مبتلا هستند.

کمردرد در افراد مبتلا به اضطراب و اختلالات روحی نیز رایج است و این امر به این دلیل رخ می دهد که افراد افسرده عادت دارند که به جلو خم می شوند و باعث درد کمر می شود.

 ۳. مشکلات معده:

همچنین ارتباط قوی بین مشکلات هاضمه - نفخ، یبوست، روده تحریک پذیر و افسردگی وجود دارد. روده به ویژه نسبت به حالات روحی شما واکنش نشان می دهد وهم چنین سلول های عصبی در روده شما ۸۰ تا ۹۰ درصد سروتونین بدن تان را تولید می کنند.

افراد افسرده تمایل دارند غذاهای پر شکر را بخورند که التهاب مغز را تحریک کرده و باعث عدم تعادل باکتری خوب و بد در معده می شود. مطالعه ای نشان داد که برخی از شرایط روانشناختی مانند افسردگی ممکن است نتیجه اختلال در دستگاه گوارش مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در مورد تاریخچه گوارش منتشر شد حاکی از آن است که اختلالات افسردگی و تنشی همراه با سندرم روده تحریک پذیر و زخم هستند و ارتباط ویژه بین این اختلالات روان شناختی و معده و روده ای، نشان می دهد که بیماری های معده و روده ای ممکن است بر رفتار روانی فرد تاثیر بگذارد.

در مطالعه ای که اخیراً در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است، محققان داده های مربوط به یک نمونه ۶،۴۸۳ نوجوان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که اگر قبلاً دچار اختلالات روانی خاصی شده باشند، برخی از بیماری های جسمی در کودکان و نوجوانان بیشتر رخ می دهد و افسردگی نیز اغلب به دنبال آرتریت و بیماری های دستگاه گوارش رخ خواهد داد.

 ۴. مشکل خواب:

افسردگی ممکن است منجر به طیف وسیعی از علایم بی خوابی از جمله مشکلات خواب (خوابیدن)، مشکل ماندن در خواب (نگهداری خواب) و خواب آلودگی روزانه شود. افسردگی اغلب با کمبود انرژی و احساس شدید خستگی ناشی می شود که می تواند در میان بدترین علائم افسردگی باشد و به طور شگفت انگیزی حتی اگر تا جایی که ممکن است احساس خستگی کنید، افسردگی می تواند بر کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد.

عدم کیفیت خواب راحت می تواند منجر به اضطراب شود و شرایط شما را بدتر کند. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد حاکی از آن است که اختلال خواب ذهنی و عینی در افسردگی شایع، پریشان و اغلب با درمان حل نشده است. اختلال خواب، تغییرات قابل توجهی در عملکرد انتقال دهنده عصبی مغز را نشان می دهد و همچنین منجر به نقص قابل توجه در کیفیت زندگی می شود.

 ۵. میگرن:

بسیاری از درد های مزمن، سردرد و میگرن به افسردگی مرتبط هستند و در حالی که افسردگی می تواند منجر به سردرد شود، علائم متداول در افراد مبتلا به میگرن نیز دیده می شود.مطالعه ای که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد حاکی از آن است که ارتباط ویژه ای بین افسردگی و میگرن با هاله وجود دارد و این ارتباط عمدتاً ناشی از همپوشانی عوامل خطر پذیری است.

به طور مشابه، یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ در ژورنال سردرد و درد گزارش می دهد آن هایی که به میگرن مبتلا می شوند، به احتمال بیشتری از افسردگی و تنش رنج می برند و مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان داد که زنان میانسال مبتلا به میگرن یا سردردهای غیر میگرنی در معرض خطر ابتلا به افسردگی در حادثه هستند.

 ۶. مشکلات پوستی:

هورمون های استرس به پوست شما آسیب می رسانند و افسردگی با بالا رفتن سطح هورمون استرس کورتیزول همراه است و بنابراین دیدن مشکلات پوستی در افراد مبتلا به افسردگی متداول است و حتی می تواند شرایطی مانند اگزما ، پسوریازیس و آکنه را بدتر کند.

طبق گزارش در بین حدود ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به افسرگی مشکلات پوستی گزارش شده است. چنانچه بخش سلامت نمناک اشاره کرده است علاوه بر این، مطالعه سال ۲۰۱۵ متوجه شد که افسردگی و اضطراب در بیماران دارای پسوریازیس، درماتیت اتوپیک، اگزما و زخم ساق پا رایج است. ارتباط بین افسردگی و مشکلات پوستی ممکن است ناشی از غفلت باشد که یک عارضه جانبی معمولی از افسردگی است.

 ۷. درد قفسه سینه:

درد قفسه سینه نشانه خوبی از مشکلات قلبی است و چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که درد سینه به افسردگی مرتبط است و برعکس.افسردگی می تواند بر ریتم قلب تاثیر بگذارد، فشار خون را افزایش داده و انسولین، کلسترول و هورمون استرس را بالا ببرد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان داد که افرادی با نارسایی قلبی که به طور متوسط یا سخت افسرده هستند چهار برابر خطر مرگ زودرس دارند و خطر ابتلا به بستری شدن در بیمارستان در مقایسه با افرادی که افسرده نیستند را دو برابر می کند.

۸. سلامت ضعیف دهانی:

افسردگی نیز می تواند بر سلامت دهانی شما تاثیر بگذارد و این در درجه اول نتیجه فقدان مراقبت از خود است که معمولاً با افسردگی رخ می دهد.در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ توسط انجمن های بین المللی برای تحقیقات دندان پزشکی منتشر شد، محققان دریافتند که افسردگی و اضطراب با فقدان سلامت دندان مرتبط هستند که عمدتاً ناشی از افسردگی است و منجر به مسامحه افراد در مراقبت از خود می شود.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در دندان پزشکی جامعه و امراض مسری یافت شد، نشان داد که افسردگی با تعداد دندان های کرم خورده در بین افراد بین ۳۵ تا ۵۴ سال سن و نه با گروه های سنی دیگر ارتباط دارد.

همچنین مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در ژورنال رشد عاطفی منتشر شد، حاکی از آن است که متخصصین سلامت روانی باید از پیامدهای دهانی رژیم غذایی نامناسب و داروهای روان گردان آگاه باشند که افراد مبتلا به افسردگی با آن مقابله می کنند و باید گام های لازم برای تضمین سلامت دهانی خوب را بردارند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1144908

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =