چرا نتیجه رشد اقتصادی در سفره‌های مردم دیده نمی‌شود؟

کامران ندری گفت: شکی که تغییر ساختارهای اقتصادی کشور یک ضرورت است اما تغییر ساختارها باید به دست افراد شایسته اتفاق بیفتد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، دولت سیزدهم در حالی ماه‌های سومین سال تصدی قوه مقننه را پشت سر می گذارد که به زعم بسیاری از ناظران سیاسی و اقتصادی مشکلات معیشتی بزرگترین دغدغه مردم و مسولان عالی نظام است به طوری که رهبر انقلاب نیز برای چندمین سال متوالی شعار سال ۱۴۰۳ را حول محور اقتصاد انتخاب کرده‌اند و همین انتخاب نیز حاکی از اهمیت دوچندان این موضوع در زندگی روزمره مردم و جهت‌گیری‌های کلان حکمرانی کشور است.

از سوی دیگر شاهد اعلام آمارهای رشد اقتصادی از سوی رییس‌جمهور و مردان اقتصادی کابینه او هستیم اما این سوال ذهن بسیاری از مردم ا به خود مشغول کرده که چرا نتایج چنین آماری در سفره آن‌ها دیده نمی شود؟ آیا دولتمردان برای کاهش فشار اقتصادی می‌توانند صرفا به رشد اقتصادی اکتقا کنند یا نیازمند تغییرات دیگری هم هستیم؟

در این زمینه با کامران ندری، استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ندری به خبرنگار سیاسی ایسکانیوز گفت: بخشی از این رشد اقتصادی از محل فروش نفت بوده و به این علت که سخت‌گیری در زمینه تحریم‌ها کاهش پیدا کرده، کشور توانسته نفت بیشتری صادر کند و این فروش نفت در آمارهای ملی ما لحاظ می‌شود اما امکان دریافت این درآمد پایین است و معلوم نیست کجا این درآمدهای نفتی هزینه شده است. آنچه مشخص است این است که این درآمدها باعث نشده وضعیت دولت تغییری کند و دولت همچنان به فشارهای مالیاتی ادامه می دهد و توانایی این که بتواند دستمزد کارکنان خود را افزایش دهد ندارد و نتوانسته وضع مردم را بهبود بدهد بنابراین اثر رشد اقتصادی را در سفره‌های مردم نمی‌بینید.

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: شکی در این نیست که تغییر ساختارهای اقتصادی کشور یک ضرورت است اما تغییر ساختارها نیز باید به دست افراد شایسته اتفاق بیفتد. افرادی با صلاحیت اجرایی کافی و دانش لازم می‌توانند پیشنهاد تغییر ساختارها را بدهند و افرادی که بتوانند ساختار را اصلاح کنند در دولت آقای رییسی وجود ندارند.

ندری در ادامه افزود: ساختار نظام اقتصادی از فضای کسب و کار گرفته تا نظام بانکی باید تغییر کند و روابط خارجی با کشورهای دنیا باید اصلاح شود و این‌ها مباحث صرفا اقتصادی نیستند و به همین راحتی با دولتی که محافظه کارانه عمل می‌کند و با شرایط موجود همراهی می‌کند به سرانجام نمی‌رسد. ساختارهای موجود برای عموم مردم خسارت بار است اما برای صاحبان قدرت، سرتاسر ثروت است.

وی تصریح کرد: عوض شدن مهره های اقتصادی دولت نیز کاری از پیش نمی‌برد زیرا افراد جدیدی هم که آمدند کسانی نیستند که خود را وقف اصلاحات ساختاری کنند.

این کارشناس اقتصادی در واکنش به حبابی بودن افزایش قیمت ارز و عدم تاثیر آن در زندگی مردم گفت: هر زمانی که قیمت ارز به این شکل افزایش پیدا کرده روی زندگی مردم اثر منفی داشته و در همه دوره‌ها این گونه بوده است برای همین آقای صالح‌آبادی را کنار گذاشتند و آقای فرزین را روی کار آوردند و حالا آقای فرزین می‌گوید تاثیری ندارد؟! احتمالا خود ایشان هم می‌دانند که رشد قیمت ارز روی زندگی مردم تاثیر می‌گذارد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1226982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =