تهرانگردی/ خانه تاریخی سردار اسعد بختیاری را بیشتر بشناسید

باشگاه بانک ملی یا همان خانه تاریخی سردار اسعد بختیاری تنها بنای باقی‌مانده از مجموعه تاریخی و معروف باغ ایلخانی دوره ناصری است که در روند توسعه‌ای تهران تفکیک شده است.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، باشگاه بانک ملی یا همان خانه تاریخی سردار اسعد بختیاری تنها بنای باقی‌مانده از مجموعه تاریخی و معروف باغ ایلخانی دوره ناصری است که در روند توسعه‌ای تهران تفکیک شده است. به دلیل موقعیت خاص این باغ در زمین‌های آزاد شده آن بسیاری از درباریان قاجار و سفرای خارجی خانه‌سازی کرده و در محدوده باغ سابق ایلخانی مستقر شدند. در حال حاضر کاربری این نما به برگزاری همایش‌های مهم بانک ملی ایران اختصاص یافته است.

بیشتر بخوانید:

تهرانگردی/ کاخ گلستان زیباترین مکان تاریخی پایتخت

خانه سردار اسعد بختیاری ، تنها بنای باقیمانده از مجموعه تاریخی و معروف باغ ایلخانی دوره ناصری و یکی از زیباترین یادگارهای تاریخی شهر تهران است.این خانه به عنوان یکی از زیباترین خانه‌های مسکونی تهران در سال ۱۲۹۱ شمسی به هزینه جعفر قلی خان بختیاری (سردار اسعد سوم)، در ضلع شمال غربی میدان توپخانه در کوچه باغ ایلخانی که بعدها خیابان علاء الدوله نام گرفت، ساخته شد.باغ ایلخانی در قسمت غربی خیابان فردوسی یا علاء الدوله سابق شامل مجموعه بزرگی از کوچه میرشکار فعلی تا خیابان جمهوری بوده است که در حال حاضر از این باغ وسیع، تنها قسمت‌های کوچکی به صورت فضای سبز در محوطه بانک ملی شعبه مرکزی باقی مانده است.

تهرانگردی/ خانه تاریخی سردار اسعد بختیاری را بیشتر بشناسید

این بنای تاریخی در محوطه بانک ملی در خیابان فردوسی شهر تهران قرار دارد و به عنوان باشگاه بانک از آن استفاده می‌شود.این باغ در اوایل قرن بیستم جهت ایجاد بانک ملی ایران توسط دولت به تملک بانک ملی درآمد.

موزه بانک ملی

بانک ملی موزه خصوصی خود را در این خانه دایر کرد و مجوزی هم برای بازدید علاقمندان از آن مجموعه نمی‌دهد. این بنا نمودی از ذوق و هنر معماری اواخر دوره قاجاریه است.

کوچه باغ ایلخانی با کف سنگ فرش و کناره‌های درخت‌کاری شده محل سکونت بسیاری از درباریان قاجار و سفرای خارجی بود. بعد از تغییراتی که در اجرای طرح توسعه شهری مبتنی بر استقرار نظام مدنی که بین سال‌های ۱۲۹۹ تا ۱۳۲۰ شکل گرفت خیابان علاء الدوله به خیابان فردوسی تغییر نام یافت.

طی ساخت و سازهایی که در سال ۱۳۰۷ در خیابان فردوسی انجام گرفت، بنای صندوق پس‌انداز ملی و دیگر بناهای ادارات مرکزی بانک ملی ساخته شد.

خانه سردار اسعد بختیاری هم که در داخل این مجموعه قرار داشت، توسط بانک ملی ایران خریداری و مورد استفاده‌های گوناگونی از جمله دایره فلاحت و کشاورزی، باشگاه ورزشی، محل پذیرایی از میهمانان، کتابخانه و … قرار گرفت تا اینکه بانک ملی بر آن شد با به نمایش گذاشتن پیشکش‌ها و هدایای نفیسی که از بانک‌های سراسر جهان به بانک ملی ایران فرستاده شده است، این بنا را به موزه بانک ملی ایران تغییر کاربری دهد.

اما موزه بانک ملی، نه برای استفاده عام که موزه‌ای خصوصی شد که تنها میهمانان بانک ملی امکان بازدید از آن را دارند.

نحوه دسترسی

آدرس : تهران – ضلع شمال غربی میدان توپخانه – کوچه باغ ایلخانی (علاءالدوله )

انتهای پیام/

کد خبر: 1134408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =